alebo balvanitým dnom. Cez deň sa drží v najsilnejších prúdoch, kde neúnavne z kameňov oberá vodné živočíchy larvy hmyzu, slimákov, červy, kôrovce a občas prekvapí a uloví neopatrnú rybku.
Na sklonku dňa sa mreny sťahujú zo silnejších prúdov do miernejšieho prúdu a na plytčiny, ale ani tu nepoľavujú vo svojej potravnej aktivite. Práve šero a prikalená voda umožňuje rybárom získať víťazstvo nad touto bojovnou krásavicou.
Za nástrahu najčastejšie použijeme prirodzenú potravu larvy vážok, potočníkov, vodné slimáky, pijavice, dážďovky alebo živé a mŕtve rybky. Účinné sú syry (najlepšie „voňavé", odležané), lunchmeat, cesto zo pstruhových granulí a aj boilies so živočíšnym základom. Z vlastných skúseností mreny zabrali na cesto, kostné červy, slaninu, krúpy a podobne. Nie je zvláštnosťou ak mrena zaútočí aj na menšie blyskáče, twistery a woblery vedené tesne nad dnom rieky. Niekedy pripraví horúce chvíle muškárom, keď sa dá zlákať na umelú mušku (nymfu).
Zaseknutá mrena je neuveriteľne húževnatá a ľahko svoju kožu nepredá. Preto je dôležité, aby náčinie bolo pevné a hlavne spoľahlivé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.