Čepeľ je celokrajná, ľadvonovitá a môže nám pripomínať svojim tvarom lyžičku (odtiaľ botanický názov, cochlear (latinsky) = lyžica). Listy majú výraznú, ostro pálčivú chuť. Stonky sa spravidla vetvia a nesú strapce bielych voňavých kvetov. Plodom je guľovitá šištička.
Kde ho nájdete: Pôvodným areálom rozšírenia lyžičníka lekárskeho sú prímorské oblasti západnej a severnej Európy. Dobre znáša zasolené pôdy pobrežného rákosia a lúk. V európskom vnútrozemí rastie druhotne ako pozostatok skorších kultúr, na mnohých miestach zdivel.
K čomu sa používal predtým: Lyžičník lekársky bol dobre známy hlavne námorníkom. Počas dlhých plavieb im poskytoval dostatočné množstvo vitamínu C . V Brabantsku bol pestovaný už v 16. storočí. Lyžičník ako liečivá rastlina určite nepatrí v súčasnosti k notoricky známym a používaným liečivým bylinám, na rozdiel od 19. storočia. Až do polovice 20. storočia sa zbierala v čase kvitnutia čerstvá vňať a na jeseň semená.
Zber: Dnes sa zbierajú predovšetkým mladé listy. Ako zelenina sa používajú tiež mladé klíčiace rastliny.
Obsahové látky: Vitamín C, minerálne látky, glykosidicky viazaná silica s obsahom síry, glykokochlearin, enzýmy, horčiny a triesloviny.
Účinky na organizmus: Vďaka obsahu horčinov podporuje lyžičník chuť k jedlu, podporuje trávenie a pozitívne ovplyvňuje činnosť žalúdka. Je močopudný. Lyžičník lekársky dráždi kožu, používa sa pri reumatizme a pri liečbe zle sa hojacich rán. Tiež sa používa pri zápaloch ústnej dutiny, zápaloch ďasien, angíne a pod.
Použitie: Šťava z lyžičníku lekárskeho sa môže kombinovať so šťavami z ďalších bylín, napr. potočnice lekárskej či s citrónovou šťavou. Pri paradentóze sa odporúča kombinovať vňať lyžičníka so šalviou v pomere 1:1. Čajová zmes sa naloží na noc do vody, nasledujúce deň sa precedí a môže sa použiť na kloktanie. Lyžičník sa používa tiež ako súčasť jarných "krvčistiacich" kúr.
Ďalší význam: Lyžičník lekársky je výbornou šalátovou zeleninou. môže sa kombinovať s ďalšími druhmi zeleniny. V severnej Európe sa pripravuje ako kyslá kapusta.
Zaujímavosti: Lyžičníku lekárskemu je príbuzný lyžičník tatranský, ktorý je niekedy nesprávne radený ako poddruh k lyžičníku lekárskemu. Lyžičník tatranský rastie iba vo Vysokých Tatrách. Ide o tzv. endemický druh. Endemity sú vždy viazané iba na jednu lokalitu na svete.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.