štyridsiatich obyvateľov z časti Gelnice Mária Huta s cieľom požiadať vedenie mesta, aby konečne vyriešilo problém plynofikácie. Zväčša postarší dôchodcovia, no aj mladé rodiny, sa totiž ocitli v nezávideniahodnej situácii. Podľa sľubov a plánov mala teraz na ľavej časti Mária Huty, kde žijú, finišovať výstavba plynovodu. Ľudia v nádeji, že sa zbavia tuhého paliva, investovali desiatky tisíc korún do nákupu potrebnej technológie, no zrazu sa objavil zádrheľ. Slovenský plynárenský podnik (SPP) pozastavil všetky podobné akcie.
"Aj tie maličké obce v tejto doline už majú plynové kúrenie a my, súčasť okresného mesta, sa o to bezvýsledne bijeme už roky. Dane platíme ako v meste a čo máme za to? Prvého septembra mala byť výstavba plynovodu odovzdaná. Väčšina ľudí má už nakúpené pece, v domoch urobili rozvody, čím sa finančne vyčerpali. Keď teraz budú musieť na zimu nakúpiť drevo a uhlie, za čo tak urobia?" tlmočí názor a otázky rozhorčených a miestami až zúfalých obyvateľov z Mária Huty František Dzurenda. Skupina ľudí súhlasne prikyvuje. Vinu na tom má podľa nich mesto, ktoré vraj zlyhalo na celej čiare. "Prečo pravá časť už má plyn a my nie? Tam žije len 25-percent občanov a väčšina býva na ľavej strane. O nás však nikto nemá záujem. Mestský úrad sa len vyhovára. Na plynofikáciu už boli poukázané peniaze. Prisľúbili nám ich vtedy predstavitelia HZDS a sme presvedčení, že ich aj poslali. Vedenie mesta však tvrdí, že nie. Preto chceme, aby sa na mestskom úrade urobila hĺbková kontrola. Taktiež žiadame, aby mesto poskytlo na dokončenie plynovodu financie," vysvetľuje podpredseda tamojšej Jednoty dôchodcov F. Dzurenda.
Vedenie mesta ani poslanci však o žiadnych miliónoch od bývalej vlády nevedia. Prečo sa tento problém naťahuje už niekoľko rokov, ľuďom prítomným na zastupiteľstve vysvetlil vedúci oddelenia výstavby na Mestskom úrade v Gelnici Ing. arch. Jozef Kubovčík.
Podľa jeho slov, bola plynofikácia Mária Huty pripravovaná od roku 1995. Realizáciu zámeru sprevádzalo mnoho komplikácií a zmien v legislatíve i technických normách. Bolo, napríklad, potrebné zabezpečiť križovanie plynového potrubia s ostatnými sieťami, so štátnou cestou, železničnou traťou a riekou Hornád. "V roku 1999 urobili plynári rozvody na pravej strane. V tomto období sa zmenil zákon, ktorý stanovil, že takéto stavby môžu pripravovať len odborne spôsobilé inštitúcie - teda plynárne a nie mesto. My sme však aj tak pokračovali a snažili sme sa do investičného plánu SPP Košice dostať aj ľavú stranu. Vlani to vzali s tým, že z celkových nákladov, čo je asi 5 miliónov korún, môžu zatiaľ uvoľniť len 1,5 milióna. Za to koncom minulého roka urobili nejaké rozvody, no začiatkom tohto roka nám oznámili, že už viac peňazí nemajú. Navyše momentálne prebieha transformácia SPP, kvôli čomu boli pozastavené všetky investičné akcie," argumentoval Ing. Kubovčík.
Predstavitelia Gelnice rokovali aj s vedením SPP, no dozvedeli sa len to, že podobná situácia je aj v ďalších asi tridsiatich obciach. Zhruba tri milióny korún, ktoré potrebujú na dokončenie problémového plynovodu im zatiaľ nemajú z čoho dať.
Podľa obyvateľov je však mesto povinné pozháňať peniaze. Je im jedno, či ich dá z vlastných zdrojov, alebo z cudzích, plyn im musí zabezpečiť. Jeho vedenie však argumentuje tým, že je nelogické, aby za vlastné peniaze zriadili stavbu, ktorú odovzdajú plynárom. Investované peniaze by sa im nikdy nevrátili. "Iniciovali petíciu, ktorú podpísali obyvatelia Márie Huty a odoslali sme ju na Úrad vlády SR, ministerstvo hospodárstva a generálne riaditeľstvo SPP. Uvidíme, aký efekt to prinesie a zatiaľ zháňame peniaze z cudzích zdrojov. Ak sa nám to nepodarí, zriadime aspoň fond, aby sme starším ľuďom finančne pomohli pri nákupe tuhého paliva," povedal prednosta mestského úradu Jozef Humeňanský.
Obyvatelia Mária Huty sa však pohrávajú aj s inou myšlienkou.
"V prípade, že zase budeme odsunutí nabok, budeme cestou ministerstva vnútra žiadať o odlúčenie od okresného mesta a staneme sa samostatnými," povedal pre Spišský denník F. Dzurenda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.