šilingov. Táto čiastka začala vŕtať v hlave najmä tým, čo si počas letnej dovolenky chcú oddýchnuť napríklad v Taliansku a je len prirodzené, že ako tranzitnú krajinu využijú Rakúsko. Ako sme sa však dozvedeli v niektorých cestovných kanceláriách (CK) v Košiciach, väčšina z nich si účtovala k predaným zájazdom s tranzitom cez Rakúsko 170 korún na osobu. A to kvôli avizovanému opatreniu spolkového ministerstva financií Rakúskej republiky, ktorým sa pre zahraničných autobusových dopravcov na území tohto štátu zavádza daň z obratu. Táto daň mala platiť od 1. júla. Práve včera sa však rakúska vláda rozhodla tento termín zmeniť a daň z obratu sa bude platiť až od 1. novembra.
"Táto suma však nemá nič spoločné s nariadením minimálneho denného limitu. Ide o to, že slovenskí autodopravcovia musia podľa daňového priznania zaplatiť príslušnú daň. Autobusoví dopravcovia budú musieť za každú osobu a ubehnutý kilometer prepravnej trasy zaplatiť z priemerného základu dane 60 grošov 10 percent, čiže 0,06 šilinga. Je to 6800 korún za autobus. Keď to delíme 40 pasažiermi, vyjde nám suma 170 korún na osobu. Našťastie sa tento povinný odvod posunul až na november, čím nepostihol hlavnú sezónu," informoval nás riaditeľ CK Satur v Košiciach Mgr. Marián Ivan.
Podľa rakúskeho nariadenia však musí mať v peňaženke minimálne 500 šilingov aj ten, kto Rakúskom len prechádza a je úplne jedno, či s CK alebo individuálne.
"Samozrejme, nemusia to byť šilingy, stačí, ak má v tejto hodnote inú konvertibilnú menu, čiže marky, doláre alebo v prípade cesty do Talianska líry," dodal M. Ivan.
O vyjadrenie sme požiadali aj rakúsku ambasádu v Bratislave, kde nám jej pracovník povedal: "Toto nariadenie nie je stanovené v zákone, ale je to nepísané nariadenie pohraničnej polície."
Rakúšania totiž chcú, aby Slováci dokladovali aspoň minimálnou čiastkou (podľa nich), ktorou budú hradiť náklady na pobyt v ich krajine. Ak sa touto sumou nebudú môcť preukázať, môžu byť potrestaní tak, že ich do krajiny nepustia, alebo aj dlhodobejším zákazom vstupu, uvedeným v pase. Že to rakúski colníci myslia vážne, svedčia aj posledné prípady zo slovensko-rakúskej hranice.
Mohli by vám síce pomôcť karty VISA, Mastercard alebo iné, ak na nich máte potrebný obnos, ale nie je to pravidlom. Všetko záleží od dobrej vôle colníka, či vám to uzná. "Pokiaľ viem, bezproblémový vstup majú len držitelia zlatých kreditných kariet," dodal pracovník rakúskej ambasády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.