má za cieľ zvýšiť konkurencieschopnosť podniku. Informovali sme o tom už v našom včerajšom vydaní. Spôsob, aký vedenie zvolilo, však so znepokojením sledujú zástupcovia Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS), ktorý majú svoju základňu aj vo VSŽ.
"V roku 1999 sa takisto uskutočnila reštrukturalizácia, kedy bolo zhruba 750 zamestnancov zlievarne zredukovaných na 500 a podobný proces sa uskutočnil aj v mostárni. Vtedy však vedenie uisťovalo, že po redukcii už bude zabezpečený ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti," vrátil sa predseda OZ NKOS Kovo a viceprezident NKOS Milan Tóth najskôr do minulosti. Vyjadril počudovanie nad tým, že zo sľubovaného rozvoja je po necelých dvoch rokoch opäť na rade redukcia. "Podľa vyjadrenia personálnej riaditeľky Inžinieringu Magdalény Martincovej je plánovaná redukcia o 209 zamestnancov. Hoci naša základná odborová organizácia požiadala vedenie Inžinieringu o pozvanie na kolektívne vyjednávanie, vedenie túto našu požiadavku ignorovalo a na kolektívne vyjednávanie pozvalo iba ZO OZ Metalurg. Na rokovaní 25. júna prijali dodatok ku kolektívnej zmluvy, podľa ktorého zamestnanci nedostanú 13. plat ani prémie v nasledujúcich mesiacoch."
Milan Tóth v stanovisku odborovej organizácie NKOS zdôraznil, že oni s týmito podmienkami ani spôsobom personálnej reštrukturalizácie nesúhlasia. "Na závodoch sa totiž objavujú tí istí riadiaci pracovníci, ktorí sklamali dôveru už v predošlej transformácii. Takisto nemôžme súhlasiť s prepustením 209 ľudí, keďže za daný stav je zodpovedné vedenie a nie títo ľudia."
Prečo neboli na kolektívne vyjednávanie pozvaní kresťanskí odborári? "Na rokovanie sa oficiálne prihlásil len Metalurg, o tom, že by sa ho kresťanské odbory chceli zúčastniť počujem prvý krát. Keby chceli na rokovanie prísť, nevidela by som v tom žiadny problém," odpovedala personálna riaditeľka Magdaléna Martincová.
Na margo jej vyjadrenia M. Tóth uviedol, že po vzniku základnej organizácie ešte vo februári žiadal bývalé vedenie o stretnutie, aby dohodli spôsob vzájomnej spolupráce a komunikácie. Žiadnu odpoveď však nedostal. So sťažnosťou a žiadosťou o preverenie právneho stavu sa preto kresťanské odbory obrátili na príslušný Okresný úrad Košice II. Ako poznamenal M. Tóth, ignorovanie odborov je v rozpore so Zákonníkom práce.
Vedenie Inžinieringu v stanovisku upresnilo, že 25. júna nebol prijatý žiadny dodatok ku kolektívnej zmluve. Z rokovania s OZ Metalurg vyplynulo len to, že vyplatenie 13. platu ako aj prémií sa bude odvíjať v závislosti od výsledkov hospodárenia. Pravdou však je, že Inžiniering je v červených číslach. Za prvých päť mesiacov tohto roku vykázal prevádzkovú stratu na úrovni 55 miliónov korún. Dohoda vedenia podniku s odbormi znie do 15. júla vedenie vypracuje komplexný model systému rastu miezd.
Čo sa týka výhrad k personálnym zmenám, vedenie Inžinieringu reagovalo, že práve kvôli zamlžovaniu skutočných nepriaznivých výsledkov hospodárenia došlo k výmene vedenia tejto firmy. Kresťanskí odborári však považujú za nedostačujúce to, že výmena na riadiacich postoch sa nedotkla aj vedení jednotlivých závodov.
Na margo toho, že už sa raz redukovalo v roku 1999 s prísľubom už len pozitívnej perspektívy, vedenie spoločnosti zdôraznilo, že situácia sa odvtedy zmenila a iný ako tento postup možný nie je, ak si chce podnik udržať svoje miesto na trhu a zabezpečiť jeho chod. Materská spoločnosť VSŽ a. s. je tesne pred schválením investície do Inžinieringu vo výške 100 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.