stihla včera absolvovať ministerka financií Brigita Schmögnerová. Ako sa nechala počuť, jej podriadení z ministerstva pomáhajú pri príprave zmluvy, ktorá sa má podpísať medzi hlavnými veriteľmi neúnosne zadlžených Košíc z radov zahraničných bánk a samotným mestom o spôsobe vyrovnania jeho záväzkov. Nebráni sa ani možnosti, že časť financií na umorenie košického dlhu by sa dala nájsť v rámci odkúpenia Mestských lesov štátom.
"Na takéto rozhodnutie však bude potrebná politická vôľa vo vláde... V tejto chvíli nemôžem hovoriť o konkrétnej sume, pretože tá bude ďalej predmetom rokovaní na medzirezortnej úrovni vo vláde. Existuje zatiaľ odhad hodnoty mestských lesov (zhruba 3,5 miliardy Sk - pozn. red.), avšak my plánujeme vypracovať nový súdno-znalecký odhad. Na jeho základe sa vyhodnotí výhodnosť takéhoto zámeru a ministerstvo pôdohospodárstva predloží návrh na schválenie do vlády," tvrdí B. Schmögnerová.
Podľa nej aj radní v meste si uvedomujú, že štát nemôže ísť so svojou ponukou na hornú hranicu sumy, s ktorou oni prídu. Ako nám povedala, budú sa snažiť nájsť taký model, ktorý by nezaťažil štátny rozpočet, no zároveň by pomohol vyriešiť finančnú situácia mesta.
Prefinancovanie možného predaja mestských lesov by sa pritom malo uskutočniť použitím štátnych finančných aktív. "Nerada by som hovorila konkrétne čísla, no myslím si, že sa tá suma môže pohybovať okolo 1 miliardy korún. Ale je zbytočné teraz predbiehať..."
Pri príležitosti 1000 dní svojho pôsobenia vo funkcii sa pochválila, že rezort pripravil 81 návrhov zákonov do NR SR a ďalších 132 vyhlášok a opatrení, pričom ani jeden z nich neskončil na Ústavnom súde. "Vedela by som si však predstaviť, žeby pán prezident vrátil späť do pléna dva poslanecké návrhy o dani z dedičstva a povinnom poistení škody spôsobenej motorovým vozidlom. Ak nebudú platiť daň hoci len vo výške jedného percenta tí, ktorí majú majetok za niekoľko desiatok miliónov korún, nastane výpadok príjmov v štátnom rozpočte. A potom budeme musieť zvýšiť spotrebné dane, ktoré sa nedotknú len milionárov, ale každého nášho občana," tvrdí.
Schmögnerovej ministerstvo pri legislatívnej činnosti odoláva značnému lobizmu rôznych záujmových skupín, čo sa prejavilo napr. pri schvaľovaní novely zákona o spotrebnej dani z minerálnych olejov a mazív a lotériách. "Čo sa týka tohto zákona z dielne J. Malchárka, všetci dobre vieme, na koho podnet sa prijal a komu prospeje..." nedáva si nepriamou narážkou na P. Ruska servítku pred ústa.
Podľa jej slov dosiahlo ministerstvo pozitívne výsledky v stabilizácii verejných financií, v reštrukturalizácii bankového sektora a podnikov a aj vďaka nemu sa úspešne zavŕšil náš vstup do OECD. Ministerku taktiež potešilo, že rezort financií vedie v pomyslenom rebríčku výnosov z privatizácie. "Za predaje akcií Slovesnkej sporiteľne, VÚB, Poľnobanky a ČSOB sme získali spolu 58,6 miliardy Sk. Spočítajte si, koľko dostalo ministerstvo privatizácie za predaj Slovenských telekomunikácií a uvidíte rozdiel."
Do konca volebného obdobia chce predovšetkým zavŕšiť privatizáciu finančných ústavov, pripraviť reformu daňovej sústavy, viacero zákonov vo finančnej a colnej sfére a taktiež v čo najväčšej miere sa pokúsiť zminimalizovať obrovské daňové úniky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.