Dostal vtedy cenu mesta Vysoké Tatry za celoživotné dielo.
Arno Puškáš sa narodil v Košiciach roku 1925. Jeho príchodom do Tatier (r. 1945) sa začína nová éra slovenského horolezectva, zameraná na športové výkony. Puškáš urobil vo Vysokých Tatrách 209 prvovýstupov a variantov, z toho 108 v zime. Spolu s ďalšími Košičanmi, bratmi Szabovcami, či Júliusom Andrášim sa púšťali do nových projektov, postupne už v tatranských stenách prestali hrať prím poľskí lezci a obdivne pokukávali po odvážnych kúskoch mladých Košičanov.
Chatársky chlebík skúšal najprv na chate pod Rysmi, neskôr na Kežmarskej chate. Vtedy začal venovať svoj čas aj písaniu. Za zlatý klinec jeho životného diela sa však považuje unikátna horolezecká monografia Vysoké Tatry. Na jej desiatich dieloch pracoval dovedna 30 rokov. Dodnes je akousi abecedou lezenia v našich jediných veľhorách.
Zaslúžilý majster športu Arno Puškáš nesporne patril k najvýznamnejším osobnostiam povojnovej histórie tatranského športového horolezectva. Cez hory sa dostal aj do sveta, pôsobil v horských oblastiach štyridsiatich krajín sveta. Jeho najvyšším dosiahnutým bodom bol predvrchol Nanga Parbatu (7910 m), vtedy mal 46 rokov.
Arno Puškáš zomrel 9. júna. Už viac svojim šťavnatým rozprávaním, divadielkom o sebe i druhých, nerozveselí kamarátov. Posledná rozlúčka s Arnom Puškášom bude dnes v urnovom hájiku na cintoríne v Novom Smokovci popoludní o tretej.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.