alternatívam možného riešenia platovej úpravy zdravotníckych pracovníkov. Manažment nemocnice, ale aj zamestnanci, majú svoj uhol pohľadu. Vyjednávania sa skončili razantne. Podľa slov riaditeľky Marty Brejovej, s odborármi už nebude jednať, lebo nesúhlasia s ničím. Predsedníčka odborov Vlasta Švecová na podnet zamestnancov zase hľadala riešenie na Ministerstve zdravotníctva SR. Preto zástupcovia odborov vycestovali do Bratislavy, kde ich v utorok prijal štátny tajomník ministerstva a vypočul si ich argumenty aj námietky. Domov sa vrátili s prísľubom, že sa k situácii v prešovskej Psychiatrickej nemocnici vyjadrí ministerstvo písomne. Zabezpečili si aj prijatie u poradcu premiéra pre zdravotníctvo Milana Gaľu tento týždeň.
Odborárska schôdza a články v našich novinách však mali dohru na štvrtkovej gremiálnej porade, kde Švecovej vyčítali nesprávnu interpretáciu situácie, navrhovaných možností a platových tabuliek pred zamestnancami. "Ekonóm sa vyjadril, že sa mu noviny a nahrávka zo schôdze dostali na stôl. Vedenie si už pozvalo doktora Massoomiho na pohovor, kde mu vyčítali výroky na schôdzi, namierené proti vedeniu. Vstupovali mu do svedomia, že ako politickému utečencovi z Afganistanu mu ponúkli pomocnú ruku a on sa teraz stavia proti nim," povedala nám odborárka Švecová a dodala, že personál sa obáva ďalších dopadov za prezentované názory, na ktoré majú právo.
Medzi pracovníkmi sa šepkalo aj o tom, že nahrávku poskytla vedeniu naša redakcia. Oslovili sme preto správcu nemocnice Jozefa Marcina a opýtali sa ho na to. "Nič také som netvrdil. Povedal som, že mi doručili pásku, aj noviny, ale nemenoval som nikoho, ani nemienim. Už ma napadli, že som dal pásku nahrať úmyselne, ale to popieram," uviedol pre náš denník.
Zaujímala nás tiež jeho reakcia na ďalšiu hypotézu personálu, že nahrávku urobil niekto z jeho príbuzných. Podľa našich informácií tam totiž pracuje jeho švagriná, jej brat aj syn a všetci medzi technicko-hospodárskymi pracovníkmi. Na priamu otázku, či sú medzi personálom aj jeho príbuzní, odpovedal: "Samozrejme a ja to netajím, ale neriadim ich. Takto spríbuznených ľudí je tu x." Poznamenal tiež, že sa ho dotklo aj to, že schôdza sa konala v čase jeho služobnej cesty v Bratislave a nemal tak príležitosť ľuďom správne vysvetliť celú situáciu v ekonomických súvislostiach. Poznamenal, že to bolo úmyselné.
Opýtali sme sa ho, čo mu bráni zvolať ďalšiu schôdzu a napraviť to. "Kto u mňa stratí kredit a dáva rany pod pás, s tým sa nemám o čom rozprávať. Tam nešlo o podstatu veci, ale odborári si prihrievali svoju polievočku. Nemali by odmietať všetky návrhy, ale ukázať ľuďom cestu na riešenie. Napätie, ktoré z tej schôdze vzniklo bude mať vplyv na ďalšie kroky," povedal Marcin.
Podľa jeho slov je podstata v tom, že návrhy vedenia neboli namierené proti ľuďom. Obhajoval alternatívu skracovania pracovného času, pričom argumentoval tým, že v prešovských pomeroch s vysokou nezamestnanosťou aj medzi zdravotníckym personálom, by to bolo najprijateľnejšie riešenie. Sestry by zarobili za 30 hodín týždenne o 100 až 300 korún viac. Keďže dochádzajú z okolia ušetrili by na cestovnom a nemocnici zase prostriedky za odstupné. Dodal, že prepúšťaním sa nič nevyrieši, ale vzápätí ako ekonóm argumentoval, že v nemocnici so 70 percentným výkonom a 100 percentnou zamestnanosťou hrozí tak, ako v ktorejkoľvek inej firme, ekonomický bankrot. Inými slovami naznačil, že postupné prepúšťanie je aj tak nevyhnutné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.