mohli zúčastniť na panychíde za Michaela Stranka. Tento rodák z obce Jarabina sa preslávil v bojoch počas druhej svetovej vojny. Pôsobil v tichomorí, dosiahol hodnosť seržanta a jeho počiny v boji s Japoncami z neho spravili legendu. "Do Ameriky odišiel s rodičmi ako trojročný v roku 1922. Mobilizácia ho zastihla krátko potom, ako dovŕšil plnoletosť. Nesmrteľnosť získal počas vylodenia na ostrove Iwo Jima, kde na vrchole sopky Mt. Suribachi vztýčil americkú zástavu," rozpovedal nám krátku biografiu slávneho rodáka starosta obce Mikuláš Kaňa a dodal, že tento ostrov sa stal rodákovi z Jarabiny osudným. Zahynul totiž len niekoľko dní potom, ako ho spolubojovníci začali označovať za legendu.
Spomienkou na jeho hrdinské činy je najväčšie bronzové súsošie na svete, ktorého ústrednou postavou je práve seržant Strank. Umiestnené je na Vojnovom pamätníku americkej námornej pechoty v Arlingtone, kde je M. Strank pochovaný. Rovnaký výjav sa objavil tiež na americkej známke.
Včera si na slávneho rodáka zaspomínali aj samotní Jarabinčania. Začali trojhodinovou bohoslužbou v miestnom pravoslávnom chráme. Nasledovala panychída a odhalenie monumentálnej olejomaľby akademického maliara Mikuláša Dica s rozmermi dvakrát päť metrov venovanú miestnemu rodákovi. Hostia si na záver pre veľký úspech spred troch rokov zopakovali piknik, ktorý tu naposledy zorganizovali v roku 1999 pri príležitosti 670. výročia prvej písomnej zbierky o obci.
"Je to zvláštne, ale až do roku 1995 nikto ani netušil, že Michal Strank má slovenské korene. Až raz jeden z časopisov priniesol o ňom krátku informáciu a začalo sa pátranie po jeho minulosti," povedal nám plk. Peter Švec z generálneho štábu Armády SR, ktorý vysoko vyzdvihol skutočnosť, že sa vojakovi dostalo ocenenia i keď viac ako polstoročie po smrti. "Predpokladám, že takýchto prípadov je v našej histórii viac. Zaoberať sa nimi začínajú ľudia z Vojenského historického ústavu. Potrebné je totiž odideologizovať niektoré historické mýty vytvorené počas uplynulého režimu. Napríklad ten, že jedine európsky front bol počas vojny ten dôležitý a rozhodujúci," konštatoval.
Paradoxom doby je, že prakticky všetci obyvatelia Jarabiny i susednej Litmanovej majú príbuzných v Spojených štátoch. "Všetci naši chlapi, bez výnimky, boli aspoň raz v Amerike a dokonca navštívili aj Arlingtonský cintorín, ale o minulosti seržanta Stranka nič nevedeli. Zato teraz ho už budú poznať všetci," dodal na záver starosta Mikuláš Kaňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.