hraniciach nemusel vyťahovať pas, ktorým by preukázal, že sa volá JEAN-PAUL BELMONDO.
Záujem bol obrovský. Belmondo, člen Čestnej légie, lámač sŕdc, šibalský dobrodruh so šialenou energiou z filmov ako Cartouche, Muž z Ria, Muž z Hongkongu, Muž z Acapulca, bol vždy hrdý na to, že nepotrebuje kaskadérov. Ten istý Belmondo, miláčik generácií, bol veľkou postavou novej vlny francúzskeho filmu. V Trenčianskych Tepliciach tento rok premietali jeden z jeho prvých slávnych filmov - Na konci s dychom Jeana-Luca Godarda. Umelecký aj dobrodružný Belmondo má tú istú prirodzenosť, ktorá sa stala súčasťou dejín filmového umenia aj ľudovej zábavy.
Na polhodinovej tlačovej besede v Trenčianskych Tepliciach mal šancu položiť otázku len zlomok z prítomných novinárov. Z tých, čo mali slovo, nikto nechcel vedieť nič o tom, ako Belmonda pred pár rokmi volal na Slovensko otvárať diaľnice pán neďalekého penziónu Elektra, ani to, prečo hviezda namiesto seba Mečiarovi poslala svojho syna, ako vtedy tvrdili jeho centrály. Polhodina s Belmondom kypela vzájomnými prejavmi sympatie. Prirodzenosť odzbrojuje a núti skladať poklony - iste nielen na Slovensku.
Celý život ste herec, nemáte chuť postaviť sa za kameru?
"Nikdy som to neskúsil. Stretol som veľa ľudí, čo na to majú talent, a preto si nemyslím, že by som sa mal medzi nich pliesť."
Chcete ešte hrať vo filmoch alebo sa budete venovať len divadlu?
"Chcem oboje. Začínal som v divadle a ani na okamih mi nenapadlo, že by som mohol hrať vo filmoch. Sníval som, že budem hercom v Comédie Francaise. Keď som sa k divadlu po rokoch vrátil, znova som mal pocit, že budem verný iba jemu. Ale teraz mám chuť robiť oboje. Samozrejme, ak publikum ešte bude mať chuť sa na mňa pozerať."
Hrali ste často rebelov a mužov so silným charakterom. Ste taký?
(Smiech.) "Herecké umenie spočíva v schopnosti vyvolať v divákoch chuť snívať. Ak chcete, aby som mal silný charakter, je to v poriadku. Snívajte ďalej."
Čo obdivujete na súčasnom európskom filme?
"Predovšetkým by sme nemali bojovať proti americkému filmu. Je chyba, že mnoho európskych režisérov sa snaží napodobňovať americké filmy namiesto toho, aby rozprávali príbehy z vlastných krajín."
Čo vám váš vek dáva a čo berie?
"Nikdy som nebol posadnutý vekom. Čím má herec viac rokov, tým lepšie preňho. Ak raz nebudem vládať, skončím s tým, že som prežil krásny život."
Nemáte rád televíziu. A čo internet?
"Netvrdím, že nemám rád televíziu. Aj ona má svoju úlohu, veď nám dodáva množstvo potrebných informácií. Ale nepáči sa mi, že ľudia každý večer vysedávajú pred obrazovkou a už menej chodia do kina. Čo sa týka internetu, píšem a aj v budúcnosti budem listy písať perom."
Čo sa vám na filme páči?
"Vôbec mi nevadia pekné ženy a rýchle autá. Film je totiž aj vytváraním sna. Má pomôcť ľuďom snívať. Na svete je veľa vojen, biedy a nešťastia a film je jedným z prostriedkov, ako sa od toho na chvíľu odpútať."
Nemáte niekdy chuť na hviezdne maniere?
"Nie. Môj otec bol veľký sochár a zostal veľmi skromný. Nemám dôvod byť akokoľvek namyslený. Stal som sa slávny a som za to vďačný, ale nezmenilo ma to. Spávam na tej istej posteli ako predtým, ešte stále mám priateľov zo strednej školy. Potrpím si na rodinu, mám záhradu, do ktorej nikoho nevpustím."
Nebáli ste sa kaskadérskych scén?
"Spoznal som veľa bohatých a veľa chudobných ľudí. Aj tí prví, aj tí druhí vedeli byť veľmi nešťastní. Najdôležitejšie je teda vedieť sa ráno zobudiť a povedať si: som šťastný človek. Toto som si hovoril aj pri nakrúcaní rôznych nebezpečných scén. Ak to robím s láskou, nemôže sa mi nič stať."
Ste držiteľom Ceny Čestnej légie. Čo pre vás ceny znamenajú?
"Mnohokrát som odmietol ceny, no v prípade Ceny Čestnej légie to nebolo možné. Bolo to, akoby mi ďakovala celá krajina. Budem mať sedemdesiat rokov a už viem, že sú aj dôležitejšie veci ako stužka Čestnej légie."
Čo je to to dôležitejšie?
"Napríklad, že diváci ešte stále chodia na moje filmy, že na tlačovú konferenciu príde toľko novinárov ako tu teraz. To, keď mi ľudia na ulici poďakujú a chcú si so mnou podať ruku."
Tušili ste pri nakrúcaní Na konci s dychom, že film vojde do dejín?
"Určite to nikto z nás netušil. Ale na tom až tak nezáleží, či sa filmy podaria. Dôležité je, či ich robíte s láskou. Týka sa to aj filmov, ktoré sú neúspešné, majú zlé kritiky a ľudia sa im vysmievajú. Účinkoval som v osemdesiatich siedmich filmoch. Keby všetky boli majstrovské, tak by som dnes mal svoju sochu v Louvri a nikam by som nechodil. Je príjemné, keď vám niekto povie, že film, v ktorom ste hrali, je legendárny, a dobre sa to počúva, ale uvedomujem si, že príde nová generácia, ktorá ma odstrčí a vymení. Dôležité je zostať skromný."
Prečo ste sa stali hercom?
"Mali sme vo Francúzsku známeho boxera Marcela Serdana, ktorý odišiel do Spojených štátov a stal sa majstrom sveta. Všetci chalani v mojom veku sa vtedy chceli stať boxermi a usilovne trénovali. Aj ja. Po niekoľkých prehratých zápasoch som si však uvedomil, že zo mňa boxer nebude. Stal som sa hercom."
Andrea PUKOVÁ
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.