ruže nekvitnú ani len vo vlastnej politickej strane. Stranícki kolegovia jej vyčítajú nedostatočnú ľavicovosť a predseda Migaš nevylúčil, že v prípade potreby by ju bol pri možnej rekonštukcii vlády ochotný obetovať... O súčasných napätých vzťahoch v SDĽ ako aj o minutýždňovom neúspechu pri voľbe tretej viceguvernérky CEB sme sa porozprávali s obdivovanou a zatracovanou B. Schmögnerovou.
Je známe, že spolu s poslancami P. Weissom, L. Oroszom a ministrom Ftáčnikom ste najvýznamnejšími predstaviteľmi tzv. reformného krídla v SDĽ. Určite vás teda potešilo, že sa predseda J. Migaš zriekol možnosti opätovnej kandidatúry na tento post...
- Vývoj preferencií nastavil jednoznačné zrkadlo aj tým členom SDĽ, ktorí ešte po minuloročnom košickom zjazde si nechceli vypočuť názory našej skupiny... Je veľmi dôležité, že naša Republiková rada rozhodla o termíne mimoriadneho zjazdu, na ktorom sa bude voliť aj nové vedenie strany a predvolebný líder. Chápem to ako poslednú možnosť, aby sme využili zostávajúci čas do volieb na zlepšenie nášho súčasného postavenia, ale aj celej slovenskej ľavice.
Zľakol sa J. Migaš preferencií alebo uznal argumenty vášho krídla?
- Jednoducho nie je možné, aby sme zatvárili oči nad vývojom preferencií strany. Keďže sa SDĽ dostala po niekoľkýkrát po sebe pod hranicu zvoliteľnosti do parlamentu, je to maximálne zlý signál, a je potrebné naňho reagovať. Aj hlasovanie na našom košickom zjazde ukázalo, že argumenty našej skupiny majú podporu vyše 40 percent členov strany.
Prednedávnom vás podpredseda strany B. Ondruš v televízii nepriamo obvinil z klientelizmu, no svoje tvrdenie potom odvolal a ospravedlnil sa. Nestál náhodou za tým aj predseda SDĽ J. Migaš, ktorý vás príliš v láske nemá?
- To by boli len dohady a nerada by som sa dostávala až do takejto roviny. V každom prípade však postup B. Ondruša nebol prijateľný a myslím si, že mu to aj členovia strany dali jednoznačne najavo.
Majú podľa vás politici ako B. Ondruš a Ľ. Andrassy svoje miesto na podpredsedníckej stoličke v SDĽ?
- Podľa mňa nie...
Čo s nimi mienite robiť?
- V októbri budeme mať zjazd, nech sa delegáti rozhodnú. Máme ale dosť šikovných a skúsených politikov...
Ako by ste zareagovali, ak by v SDĽ aj po zjazde dominovalo tzv. migašovské krídlo a vy by ste sa nedostali na kandidátku do najbližších volieb? Odišli by ste potom zo strany?
- Nie som v strane kvôli tomu, či sa dostanem na kandidátsku listinu. Pre mňa je rozhodujúce najmä to, ako sa SDĽ v budúcnosti chce profilovať. Medzi moje hlavné požiadavky bude patriť, aby sme boli modernou ľavicou stranou s príťažlivým programom pre voličov. Pokiaľ to tak nebude, zrejme budem rozmýšľať aj o iných možnostiach.
Tou možnosťou bol aj váš odchod na post tretieho viceguvernéra Rozvojovej banky Rady Európy (CEB). Lenže športovou terminológiou povedané ste vo finále tesne na body podľahli poľskému kandidátovi...
- Sme malým štátom a ak neurobíme určité zmeny v diplomacii, neustále sa bude opakovať, že silnejšie štáty nás vyšachujú z každej takejto funkcie. Poliaci majú teraz funkciu viceprezidenta EBRD (Európska banka pre obnovu a rozvoj), generálneho tajomníka Európskej hospodárskej komisie a teraz už aj tretieho viceguvernéra CEB. A to nie preto, že majú kvalifikovanejších odborníkov ako my, ale mali lepší lobbing... Ale niet sa čomu čudovať, keď nám napríklad lichtenštajnský veľvyslanec pri Rade Európy povedal, že nech si na podobné prehry zvykáme, lebo takto dopadneme aj v EÚ.
Zrejme vás prehra takýmto spôsobom bude ešte dlho mrzieť...
- Áno, bolo som z toho dosť sklamaná. To však nie je otázka mojej osoby, ale možností SR presadzovať sa v zahraničí. Ako sme si to overovali, zástupca každého štátu, ktorý dostal pokyn z ministerstva financií, hlasoval za mňa. Ak tie pokyny išli z ministerstiev zahraničných vecí, dostal odtiaľ hlasy len môj konkurent. Žiaľ Poliaci si vylobovali dôveru dvoch hlavných akcionárov banky a tak mi nepomohli ani Nemci, ktorí najprv hlasovali za mňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.