v Singapure a na Filipínach nakoniec pricestovala do Južnej Kórei.
Rodina pozostávajúca zo starých rodičov, ich dcéry so zaťom a troch vnúčat pristála na medzinárodnom letisku Incheon asi 40 kilometrov južne od Soulu. Do Južnej Kórei pricestovali linkou Asiana Airlines z filipínskeho hlavného mesta Manila.
"Po štvorhodinovom lete z Manily tu pristála celá rodina," povedal nemenovaný predstaviteľ letiskovej služby.
Žiadosť rodiny o azyl podporil aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Severná Kórea dnes na to zareagovala rozhnevane so slovami, že záležitosť by mohla naštrbiť zmierovacie úsilie medzi oboma Kóreami.
Čína sa vyhla rodinnej požiadavke o udelenie azylu, aby tak nerozhnevala svojho severokórejského spojenca. Po intenzívnych rozhovoroch s UNHCR, ktorý trval na tom, že rodina by mohla byť v prípade núteného návratu do KĽDR potrestaná, Peking povolil utečencom odísť.
Prípad troch generácii rodiny Čung Tchä-džuna (69) je vôbec prvým, keď severokórejskí utečenci vnikli do sídla UNHCR v Pekingu a požiadali o ochranu a azyl. V skupine žiadateľov, ktorí sa v Číne zdržiavajú tajne od roku 1999, sú aj tri ženy, vrátane 17-ročnej maliarky. Jej obrazy zobrazujúce ťažký život hladom sužovanej KĽDR predstavujú hrozbu ťažkého trestu pre celú rodinu, ak by bola deportovaná do vlasti.
Humanitárne organizácie predpokladajú, že 150 000 až 300 000 Severokórejčanov sa prešmyklo cez čínske a mongolské hranice, aby unikli prírodným katastrofám a hladomoru, ktoré stíhajú ich vlasť od roku 1995.
FOTO: REUTERS
Autor: Soul (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.