sklamať.
"Zarábať je normálne, horšie je, ak si človek s problémami snaží peniazmi vynahradiť to, čo mu nemôžu dať - charakter či sebaúctu. Peniaze hodnotu človeka nezvýšia a ani mu nepomôžu v láske," povedal spoluautor štúdie o vzťahu človeka k peniazom Dr. Edwin A. Locke z University of Maryland.
Štúdie, ktorej výsledky boli zverejnené v júnovom čísle Journal of Personality and Social Psychology, sa zúčastnilo 500 študentov a 145 podnikateľov. Všetci zúčastnení sa vyjadrovali k vlastným ašpiráciám a hovorili o svojej predstave bohatstva a všeobecného blahobytu.
Z týchto rozhovorov napokon vedci izolovali desať hlavných dôvodov, prečo človek túži po peniazoch - nechýba medzi nimi pocit bezpečia, podpora rodiny, zvýšenie nákupnej sily, hrdosť, trávenie voľného času a sloboda. Respondenti sa tiež chceli správať impulzívnejšie, častejšie sa predvádzať a zbaviť sa pochybností o sebe.
Vedci rozdelili tieto motivácie do troch skupín: negatívna túžba po ovládaní druhých, pozitívna túžba po uspokojovaní životných potrieb a úspechu a neutrálna túžba po osobnej slobode - či už pôjde o nákupnú horúčku, alebo jedinec dá všetky peniaze na charitu.
Podľa výskumníkov mali respondenti s negatívnou motiváciou pocit nedostatku blahobytu a duševnej pohody. Pozitívna túžba po peniazoch je zasa typická pre tých, čo si uvedomujú vlastnú hodnotu.
Na záver štúdie vedci konštatovali, že "peniaze sami o sebe nie sú nebezpečné", problémy začínajú, ak má bohatstvo vyliečiť prázdnotu či nedostatok sebaúcty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.