poberá k moru, no nebo nepretkávajú len turistické lety. Do konca októbra totiž na košickom letisku vykonáva jedenásť pilotov Ugandy výcvik na prúdových lietadlách L 39 C Albatros. Ten zabezpečujú piloti svetoznámej akrobatickej skupiny Biele albratrosy. Vo Vojenskej leteckej akadémii (VLA) prebieha na základe konzultácií s ministerstvom zahraničných vecí a po schválení ministra obrany SR, pričom akadémia zodpovedá i za teoretickú prípravu študentov.
Uganďania na letisku v Košiciach absolvujú dovedna 75 letových hodín a ďalších desať na simulátore v priestoroch akadémie. Súčasťou výcviku je aj týždňový pobyt vo vojenských kúpeľoch v Tatranských Matliaroch, kde by si mali oddnes od lietania trocha oddýchnuť. Všetci dovedna mali pred príchodom na Slovensko nalietaných 80 hodín na vrtuľových lietadlách. Vzájomná komunikácia prebieha v angličtine, pričom pobyt Afričanov na Slovensku zaplatil objednávateľ.
Do Košíc prišli už v apríli, pričom najprv prebiehala ich teoretická príprava. Dôvod, prečo ich vyslali na výcvik do zahraničia, je pritom prostý. V súčasnosti totiž prebieha budovanie ozbrojených síl Ugandy a po výcviku u nás by z nich mali byť dokonale pripravení profesionálni piloti vzdušných síl Ugandy.
"Vojenská letecká akadémia má dlhoročné skúsenosti z výcviku zahraničných študentov, pričom jej učebné metódy sú uznávané svetovými odborníkmi. Do dnešného dňa absolvovalo vysokoškolské vzdelanie na VLA 143 študentov zo zahraničia a okrem toho akadémia vyškolila viac ako 340 zahraničných leteckých odborníkov.
Osud leteckej akadémie, ako aj Bielych albatrosov pritom závisí od konkrétnych dlhodobých projektoch a preto pripravujeme ďaľšie," povedal nám hovorca VLA Jozef Szilagyi.
Ako sme už informovali, pozitívny osud akadémie ani Bielych albatrosov nie je istý.
"Neboli to úplní začiatočníci, čo sa odzrkadlilo hneď na začiatku. Sú medzi nimi rozdiely, tí najlepší sa vyrovnali úrovňou poslucháčom, ktorí s nami lietali ešte v rámci Československa. Po desiatich odlietaných hodinách mohli stroj pilotovať sami, bez druhého pilota. Ocenil to hlavne ich vedúci skupiny, ktorý pochádza z Izraela. Keď sa dozvedel, že v takom krátkom čase išli sami na oblohu, skákal od šťastia," prezradil nám pilot Bielych albatrosov a inštruktor afrických študentov Róbert Rozenberg. Sú však aj horší, ktorým bude treba viac lietania, ale vo všeobecnosti dosahujú slušnú úroveň. "Každý vyžaduje individálny prístup, mentalita Uganďanov je predsa len trocha odlišná od tej našej. Mám troch poslucháčov, jeden z nich je taký, že keď sa mu niečo podarí, vyspevuje, druhý zas, keď neurobil sólo, plakal. Vedia totiž, že sú medzi sebou konkurentmi a prejdú len najlepší. Viete, človek si myslí, že už vedia skoro všetko, začne byť na nich náročnejší a ako naschvál práve v tej chvíli ide kvalita dole. Zatiaľ si však frfľať nedovolili, sú si vedomí, že sme pre nich osobnosti," dodal R. Rozenberg.
Afričania sa už stihli naučiť po slovensky pár slov. Tie však s letectvom príliš nesúvisia a práve tomu sa musia v plnej miere venovať. Je medzi nimi dosť veľký vekový rozdiel, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 22 do 33 rokov. Najstarší z nich má vysokú školu ukončenú v Kyjeve.
"Dúfam, že sa nám do konca októbra podarí zvládnuť výcvik. Ide o veľké nároky, každý z nich má za ten čas nalietať 70 hodín, pričom tento počet je priemerný ročný u našich pilotov," hovorí vedúci skupiny Biele albatrosy pplk. Ivan Chvojka. Naši inštruktori si záťaž pochvaľujú, po dlhom čase sa môžu konečne opäť venovať i výučbe zahraničných študentov. "Mám pocit, že konečne robím prácu, ktorú som si vybral. Je vynikajúce, že si môžeme zdokonaliť naše teoretické znalosti angličtiny, pretože nám chýbala komunikácia. Tento zahraničný kurz je totiž prvý od roku 1992, keď končili maďarskí poslucháči. Tento projekt nám môže veľmi pomôcť, dúfame, že budú aj ďalšie."
Uganďania majú ukončené vzdelanie na úrovni našich stredných škôl. Boli prijatí do armády ako vojaci základnej služby. Neskôr ich vybrali za pilotov. "V Košiciach sa nám páči, sme radi, že sa môžeme vo vašej krajine zdokonaliť v lietaní. Spolupráca prebieha veľmi dobre. Máte krásne ženy i odlišné počasie. Je však leto a tak určite nezamrzneme," prezradil nám africký pilot Stevan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.