spravodlivosti. Tiekla krv a padla vláda. V Albánsku by snaha rozbehnúť niečo, čo by pripomínalo pyramídovú hru, bola pokusom o samovraždu. Na Slovensku je to inak.
Bývalá ministerka Mečiarovej vlády Zdenka Kramplová v súčasnosti presviedča ľudí, aby si za 88-tisíc korún kúpili cenné papiere, ktoré možno kúpiť o 50-tisíc lacnejšie. Keď niekto urobí takýto nevýhodný obchod, stane sa členom skupiny, ktorá má vlastný jazyk a vlastné pravidlá. Prináša mu to podiel na zisku z ďalších takýchto "obchodov", ktoré sa urobia v budúcnosti. Musí len presviedčať dobre situovaných ľudí, aby sa zúčastnili na stretnutiach, kde ich skúsení členovia spracujú tak, že "životný obchod" urobia. Lákadlom je predstava, že takto sa dajú zarobiť milióny korún mesačne. Systém jeho tvorcovia nazvali projekt Avalanche.
Stretnutia moderuje Kramplová. Robia sa každú nedeľu v hoteli na Záhorí, len pár kilometrov od Bratislavy. Mlčanlivosť o tom, čo sa na nich deje, sa vyžaduje pod hrozbou zmluvnej pokuty dvoch miliónov korún. Kramplová patrí medzi ľudí, ktorí stoja na vrchole štruktúry. Nechváli sa, koľko zarába. Avšak ľudia, ktorí sú v štruktúre nižšie, tvrdia, že zarábajú milióny mesačne.
Kramplová projekt Avalanche nepokladá za pyramídovú hru. Verí, že ide o dobrý obchod.
MT: Bez sponzora to nejde
Výlet do záhorskej dedinky Stupava sa začal telefonátom: "Takto ti nemôžem nič povedať, ale je to príležitosť dobre zarobiť. Poplatok je sedemsto korún. Bude tam aj Zdenka Kramplová. Páni musia prísť v obleku." Ide totiž o vyberanú spoločnosť. Pozývajú sa vraj podnikatelia, doktori a právnici.
Zo zásady sa pozývajú manželské páry. Toleruje sa, aj keď prídu životní partneri.
Pri vstupe do kongresového centra vítali prichádzajúcich dve mladé dámy. Pri stolíku sa hostia registrovali. Až tam sa dalo dozvedieť, že pôjde o prezentáciu projektu Avalanche (po slovensky lavína). Dámy za stolíkom používali nezvyklé slová. "Ste účastník alebo sponzor?" padla otázka. "O tom, že by som mal byť sponzor, nič neviem, pozvali ma sem ako hosťa," zaznela odpoveď. "A kde máte sponzora?"
Vysvitlo, že ako sponzor sa označuje človek, ktorý niekoho na stretnutie pozval. O skutočnom sponzoringu však nemôže byť ani reči. Zaplatiť sedemsto korún musí "sponzorovaný". Na potvrdenke bolo napísané, že sa platí za seminár. Na akcii také slovo však nikto za celý čas nepoužil. Stretnutie sa zo zásady nazýva obchodné rokovanie.
MT: Anonymita je neprípustná
Hneď po zaplatení musel hosť vyplniť lístok s osobnými údajmi. Pozvaný aj sprievod museli okrem bydliska napísať aj rodné číslo. Pokus odovzdať lístok bez rodného čísla nebol úspešný. Krátku diskusie o zákone, ktorý neumožňuje len tak zbierať od ľudí rodné čísla, slečna rýchlo ukončila. Blížil sa totiž ďalší "sponzor" s novými "účastníkmi obchodného rokovania". Po registrácii bolo jasné, kto je zasvätený a kto nie. Farba menovky, ktorú musel každý nosiť, totiž závisela od pozície na stretnutí. Sponzori dostali menovky modré, účastníci ružové a sprievod biele.
MT: Exministerka za mikrofónom
Za zvukov hymnickej skladby v prednáškovej sále prešla dopredu pomalým dôstojným krokom dáma v svetloružovom nohavicom kostýme. Bola to Zdenka Kramplová. "Milé dámy, milí páni, vítam vás na tomto slávnostnom obchodnom rokovaní." Pohľad na bývalú ministerku zahraničných vecí, ako robí nie príliš presvedčivú konferenciérku, vyprovokoval v jednej dáme povzdych: "Bože, toto nás reprezentovalo v zahraničí." Kramplová dlho nerečnila. Len ubezpečila, že tento deň sa môže stať zlomovým v živote mnohých prítomných, a odovzdala slovo pánovi zo severnej Moravy.
MT: Všetko je úprimné
Ak by aj niekto mal pochybnosti o úprimnosti rečníka, celkom iste by sa po prvej vete rozplynuli. Začal totiž vetou: "Upřímně vám chci říct, že je mi upřímnou ctí..."
Prednášku zameral na rozdúchanie túžby po peniazoch a luxusnejšom živote. Vysvetlil, ako sa nedá žiť z priemerného platu a ako ani plat vo výške 40- až 50-tisíc korún nestačí na to, aby si človek zabezpečil slušné bývanie, slušnú dovolenku a slušný život. Počas rozprávania na stenu premietal fotografie luxusných domov, zábery pláže s bielym korálovým pieskom a palmami a auto, aké na našich cestách nevidno. Rozvinul myšlienku, že nedostatok peňazí spôsobuje vyššiu rozvodovosť. Poslucháči mu často tlieskali. Kramplová sa takmer vždy roztlieskala ako prvá.
MT: Každý má právo
Prednášajúci začal kritizovať aj nespravodlivé usporiadanie sveta: "Milionáři nemusí být jenom v Německu a Americe. My na to taky máme právo." Potom prešiel k spôsobom, ako sa dajú získať peniaze. Ľudia z publika tipovali spôsoby, ako sa dá zbohatnúť. Rečník to komentoval spôsobom: "A zná někdo v sále někoho, kdo vyhrál skutečně vysokou částku peněz? Řekněme nad stotisíc korun?" Všetky spôsoby boli buď málo pravdepodobné, veľmi prácne (trpela pri nich rodina), nelegálne, riskantné alebo nevýnosné.
Rečníka zaujala myšlienka, že peniaze sa dajú nájsť. Vyzval prítomných, nech hľadajú peniaze. Niekoľko desiatok ľudí v sále začalo šmátrať okolo. Jedna dáma s nadšením zodvihla ruku s obálkou. Bola prilepená na spodnej strane stoličky. Našla v nej päťsto korún. Rečník si ju zavolal a vysvetlil, že peniaze jej patria, lebo nebola lenivá sa po ne zohnúť. Nasledovalo ubezpečenie, že rečník, ktorý nastúpi po prestávke, predvedie systém, ktorý umožní bez investície, bez nárokov na čas a vzdelanie a bez rizika zarobiť si slušné peniaze.
Je to však unikátny projekt, ktorý si firma musí chrániť. Na otázku prednášajúceho, ako si firmy chránia unikátne informácie, niekto z publika odpovedal, že patentom. Prednášajúci súhlasil a doplnil, že preto účastníkov firma zaviaže mlčanlivosťou. Zmluvy o mlčanlivosti bolo treba podpísať cez prestávku a odovzdať pred opätovným vstupom do sály. Variant, či keď niekto zmluvu nepodpíše, sa mu vrátia peniaze za "seminár", nikto nerozoberal. "Je to vaša ochrana," znel nepochopiteľný argument.
MT: Mlčanie za dva milióny
Počas prestávky sa "sponzori" svojim hosťom venovali tak intenzívne, až to vyzeralo, ako by im nechceli dopriať súkromie. Na prvý pohľad bolo ťažko uveriť, že dohoda o mlčanlivosti by obstála pred súdom. Jedna z usporiadateliek na takú úvahu prikývla. "Áno, je to len taká formalita." Tá formalita sa však vyhrážala pokutou dva milióny korún za prezradenie čohokoľvek, čo sa týka projektu Avalanche.
Slečna, ktorá blokovala vstup do sály a odoberala podpísané zmluvy o mlčanlivosti, však nebola dôsledná. Keď sa jedna blondínka pri výzve, aby odovzdala zmluvu, zatvárila hlúpo a povedala: "Ja som len sprievod," pustila ju bez všetkého ďalej.
MT: Pracuje za vás firma
Zdenka Kramplová uviedla ďalšieho rečníka. Ten upozornil jednu dámu, aby si nerobila poznámky. Porozprával príbeh, ako ho pani Suchánková musela pred časom presviedčať, aby prišiel na takéto stretnutie, a nepovedala mu, o čo ide. Teraz je jej vďačný. Ak sa totiž ľudia dozvedia všetko iba na firemných stretnutiach, nedochádza k skresľovaniu informácií. Je to vraj výhoda aj pre ľudí, ktorí sa zapoja do systému. Nemusia totiž vôbec pracovať a len niekoho presvedčia, aby s nimi prišiel na obchodné rokovanie. Ostatné za nich urobí firma.
K výkladu, ako sa dá zbohatnúť, sa dostal až nakoniec. Ide o vytváranie siete, ktorá bude predávať produkty ako zákonné poistenie áut, stavebné sporenie, životné poistky pre už existujúce poisťovne a podobne. Tomu sa však rečník nechce venovať, lebo na Slovensku to ešte nie je možné. Čo však možno robiť hneď, je vytváranie siete spolupracovníkov, na ktorom sa dá slušne zarobiť. Projekt na Slovensku začal fungovať v týchto dňoch, čo znamená výhodu pre tých v sále. Ich pozícia v pyramíde totiž bude niekde blízko vrcholu.
MT: Finančný úspech
Pri vysvetľovaní systému poslucháči intuitívne pochopili, že zapojenie nového účastníka do systému sa medzi zasvätenými volá "finančný úspech". Nasledovala prednáška, čo sa stane, ak niekto zapojený zapojí do systému človeka, ktorý doň zapojí ďalšieho človeka, a každý zapojený zapája jedného ďalšieho mesačne. Systém provízií je zložitý, ale jedno sa dá pochopiť okamžite. Ak by to takto fungovalo, je to zlatá baňa. Za každého priamo zapojeného do systému človek dostane vyše 13-tisíc. Ak sa ich zapojí v jeho vetve aspoň päť, dostáva provízie aj za ľudí, ktorých do systému nezapojil priamo on. Aj v tomto prípade ide o mnohotisícové sumy. Čím viac ľudí sa v jeho vetve ocitne, tým zaujímavejšie provízie dostáva.
Rečník ukazoval, ako postupne, mesiac za mesiacom, narastá príjem. Pri desiatom mesiaci vyzval ľudí zo slabým srdcom, aby opustili sálu, lebo by to nemuseli vydržať. Napokon dovolil zostať aj takým, lebo v sále bol lekár. Spýtal sa: "Čo myslíte, koľko to bude tento mesiac? Bude to viac ako pol milióna?" Kým odhalil číslo na projektore, uplynuli aspoň tri minúty. "Robí z toho striptíz," okomentoval výkon prednášajúceho jeden zo sponzorov tesne pred odhalením mesačného zárobku vo výške 1,5 milióna korún.
MT: Na Slovensku iba začíname
Krátka prestávka vyzerala čudne. Sponzori boli nalepení na pozvaných. Tí začali špekulovať, že keď za zapojenie nového človeka do systému získa niekoľko ľudí spolu desiatky tisíc korún, niekto to musí zaplatiť. Po chvíli niektorí začali tušiť, kto to asi bude. Sponzori sa snažili hostí priviesť na iné myšlienky. Ozývali sa vety: "Ja som minulý mesiac mala dva finančné úspechy. A uvedom si, na Slovensku sa to iba začína. Predtým sa chodievalo na stretnutia do Čiech. Teraz je to už aj na Slovensku." Argumentovalo sa aj tým, že človek nemusí hľadať nových ľudí, ale môže uzatvárať poistky.
Po prestávke nastúpila opäť Kramplová. Porozprávala, že sama sa do systému zapojila pred pol rokom a že bola medzi prvými troma na Slovensku, a uviedla ďalšieho rečníka. Ten rozpovedal vlastný príbeh a odovzdal firemné hodinky dáme, ktorá splnila limit na ďalší postup. Jej provízie sa od tohto okamihu zvýšili.
"Onedlho budeme mať všetci také hodinky," povedal. Skromne priznal, že splnil limit, pri ktorom mu firma onedlho odovzdá auto značky Volvo. "Na dverách majú decentne napísané Avalanche a poradové číslo. Ja dostanem s číslom dva. Onedlho budeme všetci jazdiť na takých autách. Podľa nich sa budeme spoznávať."
Poslucháči sa dozvedeli, že systém je skutočne životaschopný. Taká Zdenka Kramplová podľa údajov na rebríčku Top 100 vyvesenom pred sálou splnila už asi polovicu limitu na Volvo.
MT: Všetko je zadarmo
Všetko spelo k vyvrcholeniu programu. Využíval sa trik, ktorému obchodníci hovoria číselná kotva. Spočíva v tom, že aj vysoké čísla vyzerajú pri ešte vyšších prijateľne. Prednášajúci oznámil, že priemerná investícia na rozbehnutie podnikania je 350-tisíc korún. Pri dobrom biznise je to vraj často aj milión. "Kto by dal milión za túto príručku - akýsi šlabikár, čo vysvetľuje, ako sa krok za krokom dopracujete k úspechu, ktorý vám prinesie miliónový príjem mesačne? Vidím, že sa hlási približne polovica. Mám pre vás však lepšiu ponuku. Koľkí by ste dali za takýto šlabikár pol milióna?" Nasledovalo presviedčanie, že zapojenie do systému má väčšiu hodnotu. Cena postupne klesala na 350- a 250-tisíc. Veľké finále prišlo, keď rečník škrtol aj sumu 250-tisíc a povedal: "Mám pre vás dobrú správu. Za zapojenie do projektu Avalanche nechceme od vás nič."
Z duší poslucháčov sa vydral hlboký výdych z úľavy. Rečník poznamenal, že firma potrebuje akúsi zábezpeku. Vraj, aby nemusela po malých sumách vyplácať provízie z poistiek, ktoré klienti budú splácať mesačne. Pre prípad, že by prestali platiť, keď už bola vyplatená provízia, firma žiada na 20 rokov zložiť kauciu vo výške okolo 88-tisíc slovenských korún alebo 68-tisíc českých.
MT: Stopercentná garancia
O kauciu je vraj postarané. Hoci seminár podľa účtenky oraganizovala samostatná podnikateľka MVDr. Milica Suchánková, v zmluve o mlčanlivosti sa hovorí už o MUDr. Milici Suchánkovej zastupujúcu firmu Avalanche SK, s. r. o. Táto firma existuje ani nie mesiac. Majitelia bývajú v zahraničí, konateľka tiež. Peniaze treba zložiť na účet zahraničnej firmy Rhinoceros, a. s., ktorá vybaví, že do 150 dní iná zahraničná firma, ktorá má štatút obchodníka s cennými papiermi, zabezpečí nákup cenných papierov s tým, že ich bude viesť na majetkovom účte konkrétneho človeka.
Podľa rečníka je garancia peňazí dokonalá, lebo ide o dva dlhopisy vlády USA po tisíc dolárov, čo je "100-percentná garancia". Po dvadsiatich rokoch za dlhopisy obchodník vyplatí dvetisíc dolárov. Efektívnosť investície je prezentovaná tým, že dolár za 20 rokov bude mať vyššiu hodnotu. "Keďže v priebehu desiatich rokoch kurz dolára stúpol z 30 korún na 50, dá sa predpokladať, že o ďalších dvadsať rokov cena dolára bude..."
MT: Na premýšľanie nie je čas
Oficiálna prezentácia sa skončila konštatovaním, že rozhodnutie musí padnúť do dvoch dní. Ak sa do toho času účastník nerozhodne pre projekt Avalanche (čiže nezloží kauciu), nemôže sa do projektu zapojiť ďalšie dva roky. Podľa tvrdenia prednášajúceho údaje o ňom firma bude viesť v počítači, ktorý neumožní, aby sa do systému zapojil. O tom, že vedenie takej databázy zrejme nie je v súlade so zákonom, nepadlo ani slovo.
Po oficiálnej prezentácii bol obed. Účastníci "obchodného rokovania" dostali skromný obed bez polievky. Minerálku si museli priplatiť. "Za sedemsto korún je to trápne," sťažovala si staršia dáma. Obed sa preťahoval. Zdenka Kramplová sa usmievala na všetky strany. Zdalo sa, že je presvedčená, že to, čo robí, je správna vec, a že sa teší na Volvo.
Hoci pri pozvaní zaznelo, že celá akcia bude trvať štyri hodiny, začínala sa už šiesta, keď sa vytvoril priestor na otázky. Vyznelo to ako vynikajúci psychologický ťah - asi každý si na nedeľu urobil aj iný program. Ten boli ochotní zrušiť len "skutoční" záujemcovia. Nepresvedčení "rypáci" odišli bez toho, aby kládli nepríjemné otázky, ktoré by "odhodlaných" mohli odradiť.
MT: Finančník sa zabavil
Finančný analytik potvrdil, že skutočne sa dajú kúpiť dlhopisy garantované americkou vládou aj v nízkych hodnotách. Podľa popisu podľa neho nejde priamo o nákup zerobondov, ale o nákup oddelených kupónov z väčších dlhopisov, ktoré sa na finančných trhoch predávajú ako samostatný cenný papier. Popísaná investícia je podľa neho silne nevýhodná. "Zaplatíte približne 1800 dolárov, za to, aby ste dostali po 20 rokoch dve tisícky - teda o 10 percent viac. Je to úročenie menej ako pol percenta ročne," smeje sa.
V súčasnosti sa základný koeficient, od ktorého sa odvíjajú úrokové sadzby v USA, pohybuje na úrovni štyri percent ročne. Pri uložení peňazí na obdobie cez 10 rokov je výnos od 5,1 do 5,6 percenta. V praxi to znamená, že dlhopisy, za ktoré majiteľom po 20 rokoch vyplatia dvetisíc dolárov, nie je problém kúpiť za cenu asi 38-tisíc korún. O 50-tisíc korún lacnejšie ako v systéme Avalanche, ktorý ľudí do "pavúka" podľa vyhlásení jeho predstaviteľov zapojí zadarmo.
Obrovské peniaze, ktoré sa ako provízie za zapojenie osoby do systému vyplácajú, zúčastnené firmy vyplácajú papierovo zrejme zo svojho.
MT: S turistami sa neráčime
Turista, ktorý sa náhodne motal s fotoaparátom okolo hotela, kde sa robila prezentácia projektu Avalanche, dopadol zle. Zrejme nemal zlé úmysly - fotenie neskrýval a pri robení záberov používal aj blesk. Priaznivci Avalanchu ho napriek tomu zadržali. Skončil na polícii. Tam musel osvietiť film. Možnosť zarobiť milióny mu neponúkol nikto.
Autor: Ilona VERESKÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.