cenu Oskára Čepana. Držiteľom Grand Prix sa stal Marko Blažo. Nominácie získali štyria z 36 prihlásených a zaujímavé je, že ide o troch výtvarníkov z východu, vyučujúcich na Fakulte užitkových umení TU.
Táto prestížna súťaž je obdobou českej ceny Jindřicha Chalupeckého, ktorú každoročne udeľujú najlepšiemu výtvarníkovi do 35 rokov. Malo by ísť o umelca, ktorý používa výtvarný jazyk novej generácie.
Marko Blažo zaujal deväťčlennú porotu svojim projektom akýchsi výtvarných skratiek, na ktoré naväzujú aj objekty - papierové skladačky. Opäť sa tým vrátil ku konceptu, ktorý začal pred piatimi rokmi.
V industriálnych priestoroch bývalej továrne Cosmos vtedy inštaloval papierové skladačky domov poskladané naruby a zapustené do zeme. Tentoraz si však skonštruoval skladačky vlastné. Ocenený autor pochádza z výtvarnej rodiny. Jeho otec Pavol Blažo nedávno získal ocenenie vo Francúzsku a v Japonsku.
"Som rád, že rodičia dosiahli úspechy. Cením si ich veci veľmi vysoko. Beriem to ako isté pokračovanie. A pritom sa všetci traja zaoberáme rozličným druhom umení. Je to pre mňa veľké plus, že som vyrastal v takejto rodine. Vnímam to ako taký rodinný klan, v dobrom slova zmysle," prezradil Marko Blažo.
Jedným z troch nominovaných a zároveň aj niekoľkonásobným finalistom súťaže od roku 1996 bol Dušan Záhoranský. Jeho projekt sa skladal z videofilmu na tému Beethowenovej 'Ódy na radosť' a videoinštalácie zo štyroch simultánnych projekcií. Nadaboval rovnaký úryvok z amerického seriálu 'Jack' do štyroch jazykov, pričom pri každom preklade trochu zmenil dej. Zámerom bolo poukázať na podoby ideologickej manipulácie, ktoré môžu mať trebárs obal rodinného seriálu.
"Je dobré, že sa podarilo tunajším preraziť v Bratislave," pochvaľoval si Vladimír Beskid. Mrzí ho však, že jedinou inštitúciou v Košiciach, ktorá venuje pozornosť aktuálnemu umeniu, nadväzujúcemu na európske smerovanie, je Múzeum Vojtecha Löfflera.
"Komunikácia medzi Východoslovenskou galériou a nami, žiaľ, viazne už niekoľko rokov. Koncepcia, ktorú tam postavili, nezodopevedá tomu, že ide o druhú najväčši galériu na Slovensku," uviedol Dušan Záhoranský.
Ako doplnil Vladimír Beskid, súčasná kultúrna politika štátu mladé umenie nepodporuje. Nie sú prostriedky na to, aby galérie nakupovali diela a budovali tak zbierku súčasného umenia.
V každom prípade víťaz Marko Blažo bude mať možnosť porovnávať a vstrebávať nové podnety. Držiteľ ceny Oskára Čepana získal totiž trojmesačný štipendijný pobyt v umeleckom centre v Los Angeles a dvojtýždňovú poznávaciu cestu do New Yorku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.