všetkých svojich pracovníkov s návrhom buď na rozviazanie pracovného pomeru, ponechanie, resp. zníženie pracovných úväzkov, alebo presunutie na iné pracovisko. Vedenie najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na východnom Slovensku chce týmto spôsobom ušetriť prostriedky na zvýšenie platov zdravotníkov, ktoré schválila vláda a parlament Slovenskej republiky.
Vedenie nemocnice očakáva, že "priamymi úsporami" v personálnej oblasti získa približne 4,7-milióna Sk mesačne. Zvýšenie platov v zdravotníckom kolose, ktorý má takmer 2 000 zamestnancov, si však vyžaduje viac ako 7-miliónov Sk. Vedenie nemocnice preto uvažuje aj so zavedením ďalších opatrení ďalšou racionalizáciou prevádzky, ale aj navýšením dlhov.
Včera sa riaditeľ nemocnice Robert Roland stretol s prednostami a primármi, ktorým predložil návrh na "realizáciu platových úprav". Podľa Rolanda sú tri možnosti riešenia kritickej situácie, do ktorej sa nemocnica dostala:
"Podľa názoru určitej skupiny zdravotníkov, nemali by sme sa starať, z čoho zvýšiť platy. Takéto riešenie by bolo nezodpovedné a viedlo by k totálnemu krachu. Ďalšou možnosťou je neurobiť žiadne úpravy. V tom prípade by som porušil zákon. My sme sa rozhodli pre komplexné riešenie. Pripúšťam, že žiadna strana, vrátane mňa, s ním nebude spokojná."
Ako ďalej uviedol, tým, že vláda neuvoľnila finančné prostriedky na úpravu platov, čierny Peter ostal v rukách riaditeľov nemocníc.
"Na druhej strane by sme si nemali zakrývať oči. V slovenskom zdravotníctve ešte stále prežíva socializmus. Je načase s ním skoncovať," povedal Roland.
Podľa názoru primára kardiochirugie Vasiľa Čorňáka navrhované opatrenia len dočasne riešia nahromadené problémy.
"Teraz sa zbavíme ľudí a čochvíľa ich budeme musieť prijať späť. Problém treba hľadať inde na Slovensku nie sú upravené legislatívne vzťahy. Keby na západe zdravotné poisťovne nepreplácali výkony, na krku by mali súdy. A prehrali by ich. Keď vláda prijala uznesenie o zvýšení platov, musí nájsť aj finančné prostriedky. Ak má platová úprava viesť ku kolapsu, som za kolaps. Azda len vtedy sa pohneme z miesta."
Ako uviedol prednosta chirurgickej kliniky Juraj Bober, výčitky na adresu lekárov v súvislosti so slabým využívaním pracovného času sú často neobjektívne:
"V neštandardných podmienkach sa nedá štandardne pracovať. Je nemysliteľné, aby som pol dňa zháňal v celom kraji funkčný tomograf, na ktorom by boli ochotní urobiť vyšetrenie pacienta."
Zamestnanci Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny odovzdali včera riaditeľovi otvorený list, v ktorom vyjadrili nesúhlas s reštrikčnými opatreniami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.