Košice - Koncepciu rozvoja bytovej výstavby do roku 2005 schválilo uplynulý týždeň mestské zastupiteľstvo v Košiciach.
Bytová výstavba zaznamenáva v meste Košice po roku 1989 útĺm. Keď v 80-tych rokoch bolo priemerne odovzdaných 2000 bytov za rok, v 90-tych rokoch to už predstavovalo len 500 bytov ročne. V roku 1998 pripadalo v prepočte na 1000 obyvateľov 339 bytov. Aj keď je tento koeficient vyšší ako celoslovenský priemer (307), v porovnaní s vyspelými krajinami zaostávame približne o 12 percent. O tom, že v Košiciach je skutočne nedostatok bytov, svedčí aj fakt, že na magistráte dnes evidujú sedemtisíc žiadostí o pridelenie bytov.
"Schválenú koncepciu treba chápať tak, že mesto vybralo vhodné lokality, na ktorých by sa mohli začať stavať byty v prípade, že by sme zohnali peniaze na výhodný úver, alebo by sme našli investorov. Najďalej sme pokročili pri zabezpečení výstavby, resp. dostavby obytného domu v nároží Čechovovej a Golianovej ulice. Minulý týždeň komisia vybrala dodávateľa prác, teraz ešte čakáme, či niekto nepodá v stanovenej lehote námietku na Úrad pre verejné obstarávanie. Ak nie, začiatkom augusta by mohla byť podpísaná zmluva," vysvetlil nám námestník primátora Jozef Filas.
Peniaze na dostavbu obytného domu, v ktorom by malo byť 42 bytových jednotiek, chce mesto zabezpečiť využitím 50-percentnej nenávratnej štátnej dotácie a lacného úveru z ministertva výstavby.
"Ďalšou lokalitou je nárožie Bernolákovej a Pražskej ulice, kde by sa mohol postaviť bytový dom s 88 bytovými jednotkami. V prízemí by mali byť garáže a občianska vybavenosť. Už sme zaregistrovali nesúhlasnú petíciu občanov, bývajúcich v blízkosti, ktorí sú proti zahusťovaniu lokality. Ich prístup nás neteší, budeme sa snažiť vysvetľovať, prečo je Bernolákova ulica vhodná. Musia pochopiť, že ľudia potrebujú byty a aj oni sami dostali byty v domoch, ktoré sa stavali v rámci zahustenia sídliska. Nemôžu sa k veci stavať egoisticky, musia sa snažiť pochopiť aj tých, ktorí nemajú kde bývať," vysvetľuje Jozef Filas.
Občania sa nemajú čoho báť, v postavených bytoch nebudú bývať žiadni asociáli. Po prísnom výbere ich dostanú mladé rodiny, ktoré bohužiaľ, podľa výšky svojich príjmo patria do kategórie sociálne odkázaných.
Mesto Košice zahrnulo do koncepcie rozvoja bytov aj lokalitu na Železiarenskej ulici v mestskej časti Šaca, na ktorej sa už mesiace nevedia dohodnúť tamojší poslanci so starostom Júliusom Kontúrom. Starosta sa snaží výstavbu zrealizovať, väčšina poslancov a petičiarov z radov občanov však rezolútne nesúhlasí s touto lokalitou.
"Boli by sme radi, keby sa poslanci nakoniec so starostom dohodli. Ide o mestský pozemok, ktorý sme dali do nájmu mestskej časti. Preto sme túto lokalitu zahrnuli do našej, mestskej koncepcie rozvoja bývania. A čo v prípade, že sa nedohodnú? Potom budeme na meste konkrétne zvažovať a nevylučujem, že dva obytné domy nakoniec postaví mesto ako investor s využitím dotácie a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania," doplnil Jozef Filas.
Celkovo je v schválenej koncepcii 19 lokalít, najlukratívnejšou z hľadiska možnosti realizácie najväčšieho počtu bytov sa javí lokalita na sídlisku Ťahanovce, kde by mohlo byť postavených 1394 bytov.
Mesto však nemá peniaze a len na dokončenie technickej infraštruktúry je potrebných takmer 300 miliónov korún. Keď sa vedeniu radnice nepodarí vybaviť spomínaný objem na Ministerstve výstavby, z výstavby bytov asi nič nebude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.