Korzár logo Korzár

Za slovensko-nemeckým projektom pre týrané a opustené deti sú silné charaktery

Prešov - Michael Jagdmann s manželkou Marion pracujú v Nemecku od roku 1987 ako sociálni pracovníci a pedagógovia. Začínali ako zamestnanci siete

detských domovov rodinného typu ALBERT SCHWEITZER FAMILIENWERK, neskôr sa pod ich záštitou už vo svojom dome starali o deti, ktoré rodina odvrhla.

Ako nám včera M. Jagdmann povedal, zväčša išlo o deti s duševnými a zdravotnými poruchami, sexuálne zneužívané, s problémami s učením, ale aj agresívnymi, ktoré sa dostali do rozporu so zákonom. Na Slovensku nie je prvý raz. Ešte v roku 1996 spoznal malú Alenku, ktorá žila v detskom domove v Spišských Hanušovciach. Vtedy sa v jeho hlave zrodil plán na spoločný slovensko-nemecký projekt. V roku 1998 Alenku preložili do Spišských Vlách, preto sa aj projekt presunul tam. "Sponzorsky sme získali 2000 mariek. Prevzal som nad Alenkou patronát a vlani 5 tamojších detí a 2 vychovávateľky strávili u nás 14 dní. Odovzdali sme im tiež finančný dar na vybudovanie detského ihriska," rozhovoril sa Jagdmann a jeho traja malí spoločníci Alenka, Tony a Saša prikyvovali. Netajil, že aj v Nemecku sa stále znižuje vek mladistvých, ktorí sa dostali do rozporu so zákonom a zväčšuje sa priepasť medzi bohatými a chudobnými. S deťmi v opatere chodia počas leta na Slovensko pravidelne. Svoj projekt nazval Od zrna k chlebu a pri rekonštruovaní domčeka v Ždiari sa deti pri práci dozvedeli veľa o pracovných návykoch. Od pestovania zrna ich priviedol až k pečeniu chleba, starostlivosť o včelín či výrobu sviečok. "V tom čase som sa staral o agresívneho chlapca, ktorý nenávidel cudzincov. Preto som ho priviedol na Slovensko, aby precítil aké to je žiť ako cudzinec a stretávať ľudí, ktorí mu poskytnú pomoc. Malo to efekt, chlapec dnes rozmýšľa inak," povedal Jagdmann.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V týchto dňoch spolu s kolegom, manželkou Marion a 3 deťmi prežívajú prázdniny v Ždiari. Ďalšie dve deti v ich starostlivosti sú v kúpeľoch, kde si liečia zdravotné problémy. Zaujímalo nás, ako so svojimi skúsenosťami vníma systém detských domov u nás. "Nie som tu preto, aby som súdil, ale keď sa pýtate... Problém je v tom, že sú tu domovy s veľkou komunitou, kde chýba priestor pre rodinný typ života. Aj vekové členenie skrýva v sebe riziká," uviedol a dodal, že terajšie kontakty s detskými domovmi v Spišských Hanušovciach, v Spišských Vlachoch a s charitatívnym domom v Spišskej Novej Vsi by radi rozšírili aj o početnejšie a výmenné pobyty detí aj vychovávateľov.

Zatiaľ na to však chýbajú financie.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 703
  2. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 7 480
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 7 371
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 425
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 833
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 2 173
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 011
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 1 767
  1. Branislav Hláčik: Nový typ ASCII smajlíkov
  2. Ivan Čáni: Súdruh Blaha napísal status o tom, aký je rozdiel medzi nami (slniečkarmi) a jeho fan clubom.
  3. Teodor Dlužanský: Impeachment: prezident Peter Pellegrini
  4. Jolana Čuláková: Ad Bol som zablogovaný. Ján Valchár je späť. Spravil zo mňa schizofreničku, platenú blogerku a pozval ma na Ukrajinu
  5. Ľudmila Križanovská: Dieťa z IVF je plnohodnotné Božie stvorenie
  6. Michal Zajaček: Hrobár
  7. Ján Šeďo: Eštok to tak zamotal, že "Pele" so sestrou už asi nevedia, čo sa stalo.
  8. Anton Kaiser: Vitajte susedia
  1. Jaroslav Liptak: Kto stojí za 708 firmami? Robert Fico? Nie... hádajte znova. Kto je pani Ficová? 37 541
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 31 832
  3. Martin Sukupčák: Ako jeden primátor "urbanizuje" mesto L. Mikuláš 14 361
  4. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 11 153
  5. Otilia Horrocks: Kto je tu vlastne podozrivý? Matovičovci, ktorí zverejnia mená — alebo tí, čo mlčia? 6 536
  6. Monika Albertiová: Kritika nie je útok: PS versus Hnutie Slovensko. Zas do seba kopú - a Fico sa smeje 6 019
  7. Ján Šeďo: Myslel som si, že v Tatrách konečne parkujeme za rozumné ceny... 5 833
  8. Ľudmila Križanovská: Ukrajinský taxikár zažíva každý deň šikanu 5 165
  1. Pavel Macko: Nemecká vs. ruská ekonomika: Fakty proti mýtom, ktoré šíri Fico
  2. Pavel Macko: Prečo rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom nikam nevedú?
  3. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  4. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  5. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  6. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  7. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  8. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu