vlády účinnosť. S riešením sa však musia popasovať riaditelia nemocníc sami. Hoci sa rozhodnutie vlády opieralo o balík financií, ktorý sa mal vytvoriť zo zvýšených odvodov do zdravotných poisťovní, z ktorého mali nemocnice dostať 45 percent, lekárnici tlakom na verejnosť, ministerstvo a poisťovne získali z tohto balíka 38 percent. Kdesi tu sa začali odvíjať súčasné ťažkosti v nemocniciach.
Riaditeľ prešovskej Nemocnice s poliklinikou (NsP) J.A. Reimana Ján Sidor (na obr.) včera pred novinármi netajil, že ak ku 406 veriteľom a výške pohľadávok, ktoré sa každý mesiac zvyšujú o 15 miliónov korún, pribudnú ďalšie výdavky na platovú úpravu, môže v septembri nastať kolaps. "Zamestnanci očakávajú už v júli zvýšené mzdy a na tie potrebujeme s odvodmi 7,4 milióna korún mesačne. Z poisťovní sme dostávali priemerne 43 miliónov, z toho hrubé mzdy tvorili 30 miliónov, teda na prevádzkové náklady nám ostalo 13 až 14 miliónov korún. Ak zvýšime mzdy ostane nám zhruba 8 miliónov a to bude znamenať vyššie napätie. Bude ťažké zabezpečiť všetky komodity, ktoré nemocnica na prevádzku potrebuje," konštatoval.
Ministerstvo odporučilo, aby nemocnice hľadali vnútorné zdroje a tie manažment prešovskej NsP zhrnul do desiatich bodov. Medzi prvoradé zaradil zvyšovanie príjmov z poisťovní a iných zdrojov,ale aj hľadanie rezerv vo výdavkoch, organizačných a personálnych zmenách. Z 2296 pracovníkov sa platová úprava netýka len 650 ľudí. Vedenie a odborové organizácie sa dohodli na spoločnom postupe a už prehodnocujú zaradenie zamestnancov do platových tabuliek, pričom medzi nimi našli asi 30 ľudí, ktorých preradia medzi nezdravotnícky personál. Ďalej kontrolujú podmienky pre zaradenie do platových tried, pričom ako J. Sidor poznamenal, sa ukázalo, že asi 150 pracovníkov môžu preradiť do nižšej platovej triedy. Týka sa to aj úrovne vzdelania,pričom zistili, že asi 20 ľuďom v minulosti udelili výnimky. Tie teraz zrušia. "Pristúpime aj k znižovaniu úväzkov pre tých, ktorí budú súhlasiť z dôvodu problémov s dopravou. Pôjde asi o tristo ľudí. Zredukujeme príplatky za riadenie, tiež za rizikové pracoviská. Dali sme ich hygienikmi prehodnotiť, lebo takto sme priplácali 550 pracovníkom, ale metódy práce a technológia sa zmenila a tým aj rizikovosť," vysvetlil. Až potom prikročia k prepúšťaniu. Pôjde najprv o 12 dôchodcov nelekárov a do konca roka ďalších 50 ľudí. Zamýšľajú sa aj nad redukciou osobných ohodnotení, čo je zhruba 8,4 percenta zo mzdy, tiež redukciou pohotovostných služieb, ale aj zastavením odmien za zastupovanie. Týmito opatreniami sú schopní ušetriť najviac milión, stále im však bude chýbať na mzdy 4,4 milióna korún.
Na našu otázku, či si myslí, že je v nemocnici prezamestnanosť odpovedal, že by to tak nenazval. Podľa jeho slov na také tvrdenie chýba personálny audit. Zdôraznil, že od začiatku roku odišlo z NsP spontánne 50 ľudí a v uplynulých dvoch rokoch 200. Rezervy ostanú už len v skladoch a na údržbe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.