kolapsom tepelnému hospodárstvu mesta. Obhospodaruje ho mestská spoločnosť Byhos.
V poslednom čase mesto do rekonštrukcie centrálnej kotolne investovalo milióny a Byhosu vzrastajú náklady na prevádzkovanie tepelných zdrojov pre znížený počet odberateľov. V meste už v jednom bytovom dome obyvatelia pristúpili k zriadeniu lokálneho vykurovania a ďalší sa na to pripravujú. Mestská samospráva vedená snahou zachovať funkčnosť tepelného hospodárstva sa obrátila na Okresný úrad v Stropkove s požiadavkou o dodržiavanie územného plánu mesta v ktorom sú aj energetické generely. "Jedným pri energetických genereloch je aj to, že v meste sa počíta s centrálnymi zdrojmi dodávky tepla a teplej úžitkovej vody. To by malo zabrániť tomu, aby si jednotlivé bytové domy budovali lokálne kotolničky," uviedol pre náš denník primátor mesta Stropkov Ladislav Paňko (na obr.).
Lenže OÚ v Stropkove je sám zainteresovaný na odpájaní od centrálnych zdrojov tepla, pretože vydal rozhodnutie o výstavbe kotolne pre 2. základnú školu v meste, čím sa stane nezávislou na dodávkach z Byhosu, ktorý v minulosti už pristúpil k prerušeniu dodávky tepla kvôli neuhradeným dlhom.
Bude OÚ rešpektovať túto požiadavku mestskej samosprávy? S touto otázkou sme sa obrátili na zástupcu prednostu OÚ v Stropkove Jaroslava Prokopoviča. Ten nám odpovedal: "Ak nastane prípad, že nevydáme stavebné povolenie, záujemca sa odvolá na krajský úrad a ten to schváli, pretože podľa zákona o energetike pokiaľ niekto požiada dodávateľa tepla alebo iného média, že sa chce od jeho siete odpojiť, tak do troch mesiacov je dodávateľ povinný žiadateľa uspokojiť. Ináč po uplynutí tejto doby žiadateľ nemusí platiť za teplo alebo iné médium. My by sme porušili zákon, ak by sme nevydali stavebné povolenie na odpojenie od centrálneho zdroja tepla."
Vedúci odboru životného prostredia OÚ v Stropkove Michal Malina k tomu dodal: "Analyzujeme územný plán mesta, ale nie je v ňom striktne uvedené, že jediným zdrojom tepla a teplej úžitkovej vody v meste sú centrálne zdroje. Je tam široký výklad. Hovorí sa o prechode na plynofikované kotolne, ale nie je jednoznačne uvedené, že to musia byť centrálne zdroje."
Zrejme aj tu platí princíp vyššieho zákona,ako aj princíp ceny, pretože práve tá je lákadlom na odpájania od centrálnych zdrojov tepla.
Podľa informácie zo stropkovského OÚ prepočty platieb za teplo v bytovom dome, ktorý je vykurovaný lokálnou kotolňou, hovoria o cene 55 až 60 percent nižšej, než doteraz platili za teplo Byhosu. M. Malina vyjadril aj svoj osobný názor keď uviedol: "Je to systémová záležitosť. Aj štátu by malo záležať na tom, aby sa neznehodnocovali už raz vybudované tepelné siete. Chce to, aby sa maloodberateľom neoplatilo odpájať od centrálnych zdrojov tepla." Mestská samospráva a Byhos apelujú tým, že nie všetci obyvatelia mesta sú natoľko solventní, aby si mohli dovoliť výstavbu lokálnej kotolne. Problém je však v tom, že Byhos ako veľkoodberateľ plynu platí zaň vyššie ceny, než sú ceny maloodberateľské. Všetci výrobcovia tepla sú takouto štruktúrou cien pobúrení, pretože v normálnom svete je to opačne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.