bonbónik. Jeho diabolské husle zneli naozaj vinikajúco a pomyselný klobúk museli zložiť aj tí, čo ľudovej hudbe nefandia. V mladosti nerád cvičil, ale dnes je svojmu otcovi vďačný. Prevzal po ňom štafetu a vypredáva sály nielen doma, ale aj v zahraničí. Rodák z Podpoľania, Ján Berky Mrenica.
Do týchto končín nechodievate často, ale ste usmiaty, takže sa vám v Gemeri páči. Kto je zodpovedný za to, že ste tu?
Cítim sa tu veľmi dobre a mne sa tu strašne páči atmosféra tunajších rodinných domčekov. V každom z nich niekto niečo dobré navarí. Varia tu výborné halušky a to mi málokedy stáva. Ľudia sú tu veľmi milí a je vidieť, že majú radi folklór, veď Klenovec patrí k tým slovenským obciam, ktoré majú bohatú kultúrnu tradíciu. Som tu úplnou náhodou. Ja som totiž pomohol tunajšiemu rodákovi pánovi Hruškovi s prípravou jeho "cédéčka" Tvoja zem, nakoľko mám kontakty na rôznych ľudí v tomto našom fachu. Na oplátku nás na tieto slávnosti pozval. Takže sme tu.
Váš otec bol tiež slávny huslista a prebrali ste po ňom žezlo. Vyzerá to tak, akoby ste s husľami narodili. Kedy ste začali hrať na husliach?
No, nie je to až tak, že by som sa s husľami narodil... (smiech). Normálne, ako každé dieťa, som nerád cvičil...
...ale určite neľutujete, že ste sa cez tie hudobné povinnosti prehrýzli.
Samozrejme, že nie. Myslím si, že to čomu sa venujeme má budúcnosť. Náš národ, chvalabohu, má rád folklór a ľudovú hudbu. Zatiaľ sa nám darí a dúfam, že nám to vydrží aj ďalej.
Podľa akých kritérií si vyberáte členov vašej skupiny? Sú to priatelia, alebo profesionáli?
V prvom rade sú to profesionálni muzikanti, ale v druhom rade sú to aj priatelia, lebo kapela nemôže existovať takú dlhú dobu ako sme my spolu, keď v nej nie sú dobré medziľudské vzťahy. Musí to byť veľmi kamarátsky vzťah, najmä úprimný a všetko medzi sebou riešime priamo.
Okrem folklóru hráte aj vážne veci.
Pravdaže. Ak chceme preraziť aj v zahraničí, musíme náš repertoár štelovať tak, aby bol vhodný pre každého poslucháča v hociktorej inej krajine. Hráme v drvivej väčšine na zahraničných pódiách.
Hrávate teda na ľudových nástrojoch aj hudobnú klasiku...
Dnes sme zahrali Šabľový tanec z baletu Gajana od Arama Chačaturjana. V poslednej dobe sme robili zaujímavý projekt s jednou skupinou, v ktorom vznikla fúzia našej muziky s flamengom. V Bratislave sa to veľmi páčilo a vypredali sme Redutu. Skúšame čo sa dá.
Autor: pk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.