obvinili z nezáujmu o reformu a jej zdržiavanie. Poslanci hovorili hlavne o počte samosprávnych regiónov.
V parlamente vystúpil aj premiér Mikuláš Dzurinda. V prejave podporil model 12 regiónov, aby sa mohli rozvíjať oblasti ako Spiš, Zemplín, Gemer, Novohrad, Orava a Liptov. Povedal, že na nedávnom stretnutí s primátormi spišských miest sa všetci primátori vyjadrili za vznik samostatného spišského samosprávneho kraja. Podobnú skúsenosť mal aj na stretnutí s primátormi zemplínskych miest. "Líšili sa iba v názore, či by centrom mali byť Michalovce, či Humenné. V tom, že Zemplín by mal byť samostatným VÚC, boli zajedno."
Apeloval na nutnosť urobiť reformu aj kvôli pomoci Európskej únie. Jej peniaze na regionálne projekty nebude možné čerpať, pretože únia mieni rokovať len s regionálnymi samosprávami, ktoré na Slovensku zatiaľ nemáme.
Parlament dovolil vystúpiť aj predsedovi Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michalovi Sýkorovi, ktorý zopakoval podporu ZMOS pre variant členenia na 12 regiónov. Kritizoval, že zákony súvisiace s reformou verejnej správy sa schvaľujú postupne.
Diskusiu v budove parlamentu sledovali členovia Protikrízového výboru, ktorí bojujú za skutočnú reformu verejnej správy. "V denníkoch uverejníme prehľad hlasovania každého poslanca aj s údajom, odkiaľ je. Občania v regiónoch si zaslúžia vedieť, kto stlačil hlasovacie tlačidlo za to, aby Poprad, Martin a Michalovce a ďalšie nedostali šancu stať sa sídlami samospráv, ktoré budú pracovať na rozvíjaní regiónov, a za to, že nevzniknú celky ako Spiš, Zemplín a Novohrad," povedal predseda Protikrízového výboru Daniel Brezina.
Hoci rozprava napredovala pomaly, je možnosť, že nástup na dovolenky poslancov prinúti zvýšiť tempo a hlasovať o zákone o samospráve VÚC a zákone o voľbách do samospráv VÚC už dnes.
MT: Ako to môže dopadnúť
V parlamente je situácia, že ani v kuloároch nikto nevie odhadnúť, ako prebehnú hlasovania o vládnom návrhu, ktorý predpokladá vznik 12 samosprávnych regiónov.
Dá sa predpokladať, že požiadavku SMK na VÚC Podunajsko (komárňanská župa) nebude parlament akceptovať. Aj v takom prípade SMK zrejme podporí model 12 regiónov.
Za tento model sa postaví aj KDH, časť klubov SDK a SOP-LDÚ-SDSS a aj niektorí nezávislí poslanci. Nie je ich však dosť.
Neistotu vyvoláva postoj SDĽ. Sú viaceré možnosti:
1. Ak SDĽ bude hlasovať spolu s HZDS a niekoľkými poslancami z iných strán, ktorí deklarovali podporu 8 krajov, môže sa stať, že, pri neprítomnosti poslancov SNS pri hlasovaní (alebo s ich podporou), presadia tento model.
SMK, KDH, časť poslancov SDKÚ a niektorí nezávislí poslanci tvrdia, že v takom prípade by v závere nehlasovali za prijatie zákonov súvisiacich s VÚC. Teda to, či by zákony (so zmenou "tucta na osmičku") v záverečnom hlasovaní obstáli, by záviselo od rozhodnutia HZDS.
Dá sa predpokladať, že HZDS by za reformu, ktorú kritizuje ako nepripravenú, v záverečnom hlasovaní nezdvihlo ruku. To by znamenalo koniec reformy verejnej správy.
2. Ak prejde pozmeňovací návrh, aby samosprávnych krajov bolo osem, koaliční poslanci v záujme aspoň formálneho priebehu reformy budú hlasovať v záverečnom hlasovaní za prijatie reformy.
Tento postoj sa nedá očakávať od SMK a KDH. Či by zákony v záverečnom hlasovaní prešli, by záviselo znova od postoja koalície. Ak by pri hlasovaní ostali všetci opoziční poslanci v sále a zdržali sa hlasovania (alebo hlasovali proti), zákony by neprešli a reforma by skončila.
3. Ak prejde členenie na 8 krajov a v záverečnom hlasovaní by sa zákony schválili, začala by sa reforma verejnej správy vo forme, ktorá podľa vyjadrení niektorých poslancov "bude pokračovať v devastácii východného Slovenska".
4. Pozmeňovací návrh na vznik 8 krajov neprejde. Záverečné hlasovanie teda bude o reforme s 12 krajmi. Je šanca, že SDĽ by v takom prípade umožnila realizáciu reformy aspoň tým, že by pri hlasovaní by jej poslanci opustili sálu.
Peter KUNDER
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.