Hoci je partnerským mestom metropoly východu od roku 1987, celých jedenásť rokov ho nik z predstaviteľov košickej radnice oficiálne nenavštívil.
"Pritom máme spoločné minimálne to, že pri oboch mestách stoja veľké železiarne. Raahský hutnícky závod vyprodukuje ročne 2,5 milióna ton ocele, košický čosi pod štyri milióny ton. Železiarne v Raahu zamestnávajú 3700 zamestnancov, areál je veľmi pekne udržiavaný, veľa tam investujú do nákupu nových technológií i do ekológie, aby z ovzdušia odstránili emisie," vysvetlil nám po návrate Jozef Filas.
Inak je Raahe veľmi pekné, útulné a čisté mestečko s množstvom zelene. "Nemajú mestskú hromadnú dopravu, všade sú vybudované cyklistické chodníky, ľudia chodia buď na bycikloch alebo autách, v zime na bežkách. V raahe nenájdete vežiaky ako u nás, drvivá väčšina obyvateľov žije v drevených rodinných domoch, ktoré sú od seba vzdialené 50 až 100 metrov. Domy sú doslova utopené v zeleni, zo stromov prevažujú nevysoké borovice a smreky, podrastené čučoriedkovými a brusnicovými kríkmi, na ktorých zberajú každoročne veľkú úrodu. Podobne bohatá je aj hubárska nádielka v sezóne, hríby sa tam dajú doslova kosiť," predstavil nám mestečko Raah námestník.
Aj keď partnerské mesto leží pri morskom zálive, nemáte v ňom klasický dojem z nekonečného horizontu. "Okolo pobrežia je mnoho malých ostrovčekov a skál, do veľkej diaľky od brehu je more plytké a dokonca aj málo slané. Raahania sa v ňom kúpu iba niekoľko dní v auguste, keď sa voda trošku prehreje." Námestníka zaujímalo, ako si partnerský richtár poradí so zimnou údržbou. Dozvedel sa, že si s tým v Raahu veľkú hlavu nerobia. "Riadia sa princípom, že kto chce v zime jazdiť, musí vedieť jazdiť bezpečne, mať zimné pneumatiky, ktoré kontroluje polícia a snehové reťaze, či kliny. Posypy ciest nepraktizujú, maximálne odhŕnú nejaké záveje."
Na námestníka urobila dojem aj ich nemocnica, ktorá je spádovou pre päť okresov. Nájdete v nej len 70 lôžok a za všetko sa platí. "Návšteva u lekára prvotného kontaktu stojí 150 fínskych mariek, každý ďalší úkon stojí ďalšie peniaze, napríklad EKG 50 mariek. V nemocnici zostávajú Fíni priemerne dva dni, potom odchádzajú do domáceho liečenia, keďže nemocničný pobyt je veľmi drahý. Profesori na vysokých školách zarábajú priemerne 18-tisíc, v železiarňach je tiež takýto priemerný plat, napríklad nájomné v nájomnom byte činí okolo 4500 mariek. Takže žiadne vyskakovanie, žije sa tam skromne."
Spolu s námestníkom primátora cestovali do mestečka Raahe, vzdialeného asi tritíc kilometrov, aj dvaja stredoškoláci-hudobníci, členovia orchestra pána Adama - Nórbert Demeter a Miroslav Fiľko. "Chlapci svojou virtuozitou tak nadchli tamojších ľudí, že ich generálny riaditeľ železiarní pozval na budúci rok na slávností mesta s tým, že im zaplatí pobyt i cestu. Pravdepodobne budú môcť vycestovať aj viacerí hudobníci. To je vlastne prvým hmatateľným výsledkom spolupráce. V Raahu postavili obrovské objekty, ktoré teraz prenajímajú rôznym firmám. Tie v nich vyvíjajú softwerové vybavenia pre komunikačné zariadenia, dokonca tam sídli jedno z centier Nokie, zamestnaných je tam 150 ľudí. Sľúbil som im, že sprostredkujem kontakty na ľudí z tejto brandže v Košiciach," dodáva Filas, ktorému sa v Raahe páčila aj strava plná rýb, masla, mlieka a chleba.
"Ryby sme ochutnali na mnoho spôsob. Chvíľami som mal pocit, že mi začínajú rásť plutvy," zažartoval si na záver rozhovoru Jozef Filas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.