rozpor. Ako priznal na včerajšom pracovnom rokovaní Výboru NR SR pre zdravotníctvo, vláda neurobila dosť na riešenie uvedených rozporov.
Konštatoval, že dlhy v zdravotníctve kabinet spláca, i keď s časovým posunom. Pri tejto príležitosti požiadal členov Slovenskej lekárnickej komory o niekoľkomesačnú trpezlivosť, keď príjmy z privatizácie by mali riešiť pohľadávky lekárnikov voči zdravotným poisťovniam.
Podľa Mikloša exekúcie len ukázali dlhotrvajúce problémy v zdravotníctve. Vláda schválila novelu exekučného poriadku, ktorou by sa zdravotnícke zariadenia spod exekúcie mali vyňať. Mikloš vyzval na zdržanlivosť, lebo ak sa bude pokračovať v exekúciách, budú sa odčerpávať ďalšie zdroje zo zdravotných poisťovní a splnenie cieľa - nezvyšovať nový dlh zdravotníckych zariadení - nebude reálne.
Finančné rezervy pre zdravotníctvo vidí šéf rezortu Roman Kováč v predovšetkým v liekovej politike a v ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ako včera povedal, ministerstvo pripravuje nepopulárne opatrenia na redukciu preskripcie liekov, čo označil za systémový krok. Zároveň upozornil, že rezort uvažuje o opatreniach súvisiacich s odbornosťou a etickou spôsobilosťou lekára, ktorý lieky neúmerne predpisuje.
V tejto súvislosti poukázal na kuriózne prípady vydávania liekov. Jednej pacientke bolo v priebehu roku 2000 vydaných 78 druhov liekov v 859 baleniach. Za rok by teda musela užiť takmer 17 000 tabletiek. Dodal, že to nie je ojedinelý prípad. Ako ďalej informoval, zistilo sa, že lekári najviac predpisujú lieky na zníženie hodnoty tukov v krvi. Jedna lekárka pracujúca v primárnej starostlivosti pre dospelých v priebehu roka 2000 predpísala 81 000 balení, čo je 400 balení denne.
Rezervu minister vidí aj v redukcii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorá je príliš rozsiahla. Slovensko sa môže nateraz zaobísť bez 5000 postelí v zdravotníckych zariadeniach a pacient to na kvalite starostlivosti vôbec nepocíti. Avšak so znížením uvedeného fondu sa musí znížiť aj počet personálu. Kováč podčiarkol, že bez ohľadu na to, či by vláda prijala plošné zvýšenie platov zdravotníckym pracovníkom, i tak by sa museli realizovať transformačné kroky, ktoré podľa neho znamenajú zefektívnenie práce v zdravotníctve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.