dvadsaťkoruny bol dominantným motívom opäť Ján Žižka. Dvadsaťkorunová bankovka, ktorú vidíte na snímke, spĺňala funkciu zákonných peňazí od 1.4. 1971 do 30. 6. 1991, (rozmery 132 x 58 mm). Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou (hviezda v liste), teoreticky sa môžu vyskytnúť štyri varianty vodoznaku. Šesťmiestny číslovač má červenú farbu a je umiestnený na rube platidla. Autorom výtvarného návrhu dvadsaťkoruny bol Karol Hruška, rytecké práce vyhotovili Ján Mráček a Miloš Ondráček.
Na lícnej strane môžeme vidieť portrét Jána Žižku podľa opukovej plastiky z mestského znaku Tábora od Wendela Rosskopfa z obdobia 1515- 1516. Toto vyobrazenie Jána Žižku pochádza z kamenného mestského znaku Tábora. V oranžovom znaku sa nachádza šesť postavičiek. Medzi nimi môžeme vidieť Majstra Jána Husa, Prokopa Holého, Adama a Evu. Medzi námetom starého mestského znaku a starými gotickými obrazmi je analógia. Na rámoch starých gotických obrazov zvykli byť umiestnené poprsia svätcov. Postavičky boli reštaurované v roku 1839.
Koncom devätnásteho storočia bola ulomená Žižkova hlava a následne bola odovzdaná do Národného múzea v Prahe. V znaku je originál hlavičky nahradený kópiou. Na strane rubu je vyobrazená iluminácia "Žižka na čele vojsk" z Jenského kódexu. Napriek tomu, že toto vyobrazenie má byť presnou kópiou iluminácie, na platidle vykazuje odchýlky od kódexu v niektorých detailoch. Ak je reč o kódexe, tak by sme mali vedieť, čo je to Jenský kódex. Kódex veľkosti 32x21,5 centimetra je rukopisný zborník zmiešaného obsahu, ktorý obsahuje jednu prvotlač. Je husitský, písaný česky, len prvá časť je v latinčine. Kódex zostavil začiatkom šestnásteho storočia Bohuslav z Čechtic. V období rokov 1527 - 1548 sa dostal do Nemecka. Vtedajší prezident Wilhelm Pieck ho v roku 1951 odovzdal Klementovi Gottwaldovi ako dar.
Na platidlách sa každodenne stretávame s históriou a ani si to neuvedojume. Dejiny papierových platidiel úzko súvisia s históriou. Ak sa chcete venovať papierovým platidlám s dostatočnou vážnosťou, bez histórie to nejde...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.