statkoch môže viesť k depresiám a hnevu. Austrálski vedci našli pozitívnu súvzťažnosť medzi materializmom
Shaun Saunders, jeden z autorov štúdie z austrálskej University of Newcastle, vyhlásil, že ho výsledky najnovšej štúdie vôbec neprekvapujú. Všeobecne známa pravda, že "za peniaze si lásku nekúpiš", však potrebovala vedecké dôkazy.
"Zatiaľ čo všeobecne rastú starosti o environmentálny dopad globálnej konzumnej spoločnosti, psychickému dopadu materializmu sa venuje len málo pozornosti," povedal Saunders pre britskú tlačovú agentúru Reuters.
Jedným z hlavných príčin depresie u vášnivých konzumentov je fakt, že získaný produkt pre nich rýchlo stráca svoju hodnotu. "Ak svoju vlastnú hodnotu posudzujete tým, čo vlastníte, v dnešnej trhovej spoločnosti si váš majetok svoju cenu nemusí udržať na dlhý čas," vysvetľuje psychológ.
Túžba po športových autách však nemusí zákonite viesť k psychologickým ťažkostiam, pretože niektorí nadšení jedinci majú o ne nefalšovaný záujem - zaujíma ich napríklad výkon týchto áut či ich konštrukčné prvky.
Vo väčšine prípadov je však materializmus založený na ľuďoch, ktorí používajú svoj majetok ako definíciu svojho spoločenského postavenia. To sa rovnako týka tých, čo "majú", aj tých, čo "nemajú". "Ľudia majú potrebu porovnávať sa. V našej spoločnosti je najčastejším kritériom pre porovnanie to, čo vlastníme. Je to idea "Musíme udržať krok so susedmi Jonesovými", čo môže byť veľmi frustrujúce a príčinou následného hnevu," konštatuje Saunders.
Tento prístup môže viesť ku konformite založenej na myšlienke, že v trhovej spoločnosti je vlastné ja považované za komoditu, ktorej cena je určovaná vonkajšími faktormi.
Takže pred tým, ako vyrazíte na turné po obchodoch roztrasení nákupnou horúčkou, ktorá vás má zbaviť zlej nálady, mali by ste si uvedomiť, že vám to síce dodá pocit kontroly, ale len na chvíľu. "Materializmus je negatívne spojený s pocitom spokojnosti s vlastným životom," varuje Saunders na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.