v prvej júlovej dekáde.Najviac sa z nich tešia hubári. Podľa viacerých pranostík totiž práve dnešný oslávenec Prokop vždy zlikviduje prípadné mykologické resty,ktoré sejbou húb nestihli Peter s Pavlom.Potvrdzujú to i pranostiky:Ak príde sv. Prokop s dažďom,ty prídeš s košom húb a tiež:Svätý Prokop a teplé noci huby sadia alebo:Svätý Prokop huby seje.
Menej radosti však mávajú z prokopských dažďov roľníci,ktorým mokré počasie komplikuje tak kosbu lúk a sušenie sena,ako aj žatvu. Potvrdzujú to pranostiky: Dážď na Prokopa, zhnije v poli každá kopa alebo O svätém Prokopu pršiava nám na kopu, či tiež: Na svätého Prokopa vody plná priekopa. Preto nie div, že ďalšia pranostika vraví: Sv. Prokop prosí, nech slniečko svieti.
Krstné meno Prokop má pôvod v gréčtine a znamená muža,kráčajúceho nepreskúmanou priekopníckou cestou. Najväčšej úcte sa tento svätec teší v Česku.Prokop bol zemanom z obce Chotouň pri Českom Brode,ktorý sa rozhodol pre vstup do známeho kláštora v Břevnove.Neskôr sa však rozhodol pre pustovníctvo a žil v jaskyni pri rieke Sázava. Legendy vravia,že zo svojho nového podzemného obydlia vyhnal samotného diabla.Toho napokon skrotil natoľko,že čerta priahal pred pluh ako vola a prinútil ho orať.Legenda pokračuje stretnutím pustovníka Prokopa s českým kniežaťom Oldřichom,ktorý pri prenasledovaní jeleňa na poľovačke zablúdil k Prokopovej jaskyni.Pustovník knieža zaujal,vyspovedal sa u neho a "zviditeľnil" ho.Po Oldřichovi prichádzali za Prokopom k Sázave s prosbami o radu a pomoc i ďalší. Postupne v blízkosti pustovne vyrástla mníšska osada a neskôr postavili i známy Sázavský kláštor, kde sa Prokop stal prvým opátom.V spomienkach kresťanov ostáva Prokop dodnes a na zobrazeniach a sochách ho možno poľahky identifikovať podľa čerta,ktorý mu leží spútaný pri nohách.
Autor: /eb/
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.