Na najvyššie položenej stanici ČSD skrývali ŽSR roky plastiku so znakom ČSR
Štrba/Bratislava - Od vzniku magistrály, Košicko-bohumínskej železnice v 19.storočí, patrila železničná stanica Štrba vďaka svojej európsky interesantnej nadmorskej výške medzi skutočné atrakcie tejto frekventovanej trate. "Pamätám sa na cudzincov,čo sa výhľadom z vlakov kochali na tatranský masív i na mladých podnikavcov,ktorí práve na tejto stanici ešte i po vojne pri každom vlaku s veľkým krikom núkali v jednorazových pohárikoch čerstvú tatranskú vodu. Bol o ňu záujem.I po rokoch spomínam, že bola veľmi studená a chutná.Vždy som obdivoval aj peknú kamennú plastiku pri budove stanice Štrba. Celé roky stála v tesnej blízkosti nástupišťa hneď pri prvej koľaji. Bol na nej štátny znak Československej republiky a všetkým mala pripomínať,že sa nachádzajú na najvyššie položenej železničnej stanici ČSD s riadnym rozchodom vo vtedajšom Československu.Roky som doma nebol, teraz som však tú peknú kamennú plastiku so štátnym znakom prvej ČSR vyzeral na stanici Štrba márne," povedal Ing. Pavol Schürger pôvodom z Hnileckej doliny, ktorý žije v Spolkovej republike Nemecko. Vyslovil obavy či ju nestihol smutný, politikou ovplyvnený osud iných sôch a či nebola zničená.
Jeho spomienka bola podnetom,aby sme sa o osud plastiky zaujímali detailnejšie.
Starší železničiari zo stanice Štrba potvrdili,že plastika bola dlhé roky ozdobou zaujímavého a pre tisícky turistov i atraktívneho prostredia, v ktorom pracujú. Po rozdelení ČSFR však túto pamiatku stihol smutný osud. Nikto sa už nepamätá na horlivca z radov šéfstva novoetablovaných ŽSR,ktorý nariadil plastiku z kameňa so štátnym znakom ČSR "zneviditeľniť".
Cestujúci na tejto trati ŽSR sa môžu presvedčiť, že sa tak stalo mimoriadne nekultúrnym spôsobom. V drevenej búde z ufúľaných dosák pod bilboardom pri prvom nástupišti stojí záhadný "objekt", pripomínajúci dedinskú búdu pre urastenejšieho Dunča. Štátny znak ČSR je stále dobre ukrytý pred zrakmi cestujúcich na najfrekventovanejšej trati na Slovensku.
Hovorca ŽSR Miloš Čikovský zareagoval na podnet krajana z Nemecka a naše upozornenie na nekultúrny prístup k pamiatke veľmi pohotovo.
"Osobne som kvôli tomu železničnú stanicu Štrba navštívil.Predchádzajúce vedenie stanice zrejme po rozdelení ČSFR príliš horlivo zareagovalo na nariadenie o odstránení štátneho znaku bývalej republiky a preto zmizol ľuďom z očí ,hoci sa naň nariadenie nevzťahovalo.Počas mojej návštevy stanice Štrba sme z debnenia odstránili niekoľko dosák a presvedčil som sa,že skutočne ide o plastiku v kameni so štátnym znakom Československej republiky, ktorá je historickou a kultúrnou pamiatkou.Situáciu budeme zrejme v spolupráci s kolegami z divízie ŽSR v Košiciach a s pamiatkármi z Prešovského kraja riešiť tak,aby sa dosky odstránili a plastika bol opäť viditeľná,"povedal M.Čikovský.Prisľúbil,že o termíne vyslobodenia štátneho znaku z nedôstojnej drevenej ohrady nás bude čoskoro informovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.