pripomenuli rovných 60. rokov od založenia. Stanica vznikla 1. júla 1941 po tom, čo boli kvôli vojne z Košíc do Spišskej Novej Vsi presunuté výskumné poľnohospodárske ústavy. Časy, kedy sa na stanici pracovalo s koňmi sú už dávno preč. Šľachtiteľská stanica odvtedy prešla mnohými zmenami. Posledná sa udiala pred dvoma mesiacmi, kedy sa dostala do privatizácie a zmenila sa na akciovú spoločnosť.
"Stanica dlho patrila pod Výskumný ústav rastlinnej výroby, no potom bola oddelená na štátny podnik a štátnu akciovú spoločnosť. Na jar tohto roka Fond národného majetku SR predal 97-percent akcií, a tak došlo k zmene na akciovú spoločnosť. Jej majiteľom je Ekotechnika Plus Michalovce," vysvetlila nová riaditeľka stanice RNDr. Ľuboslava Macejková.
Stanica sa zaoberá udržiavacím šľachtením i novošľachtením tráv, vyrába parkové, lúčne, pasienkové i špeciálne trávnaté zmesi a venuje sa aj výskumným úlohám a poradenstvu v trávnom semenárstve. Má vyšľachtených 19 odrôd tráv pre hospodárske účely, ale aj na trávniky. Za posledných päť rokov jej odborníci vyšľachtili osem odrôd, čo považujú za úspech, pretože proces šľachtenia trvá od 15 do 17 rokov. Pri vzniku bola stanica zameraná predovšetkým na šľachtenie tráv pre hospodárstvo, no po roku 1990 rozvinuli aj šľachtenie odrôd pre ihriská, či trávniky. "Chceme, aby sa naše odrody stali druhovo aj odrodovo hlavným sortimentom pre zakladanie trávnikov v podmienkach celého Slovenska," povedal zástupca riaditeľky Ing. Juraj Hric, CSc.
Tento zámer súvisí s prvoradým cieľom nového manažmentu, ktorým je v rozbehnúť obchodnú činnosť. Hospodárske výsledky totiž ukázali, že hoci je v Levočských Lúkach šľachtiteľský potenciál na vysokej úrovni, na úspešné fungovanie stanice to nestačí.
"Obchod doteraz stagnoval a to bola najväčšia chyba predchádzajúceho vedenia. Tu sú ľudia skutoční šľachtitelia, ale už menej obchodníci. A bez toho sa v súčasnosti nedá prežiť. Je nemysliteľné, aby stanica vykazovala stratu trištvrť milióna korún. Po analýze sme zistili, že jediné čo tu chýbalo, bola skutočne obchodná činnosť. Štátne dotácie každým rokom klesajú, a preto treba hľadať cesty, aby sme si zarobili. Okrem šľachtenia by tu mala existovať aj výroba, ktorou by sa zarobilo na to, aby mohlo šľachtenie pokojne pokračovať," povedala RNDr. Macejková.
Pre splnenie tohto zámeru už v súčasnosti realizujú prvé kroky. Začali rekonštruovať maštaľ pre hovädzí dobytok, ktorý budú kŕmiť odpadovým produktom - senom a trávou. To im zostáva po vymlátení a získaní osiva a doposiaľ bolo bez úžitku. Uvažujú tiež o chove ošípaných, ale aj o iných možnostiach, ako je napríklad väčší predaj, či zvyšovanie plôch osiva v najvyššom množiteľskom stupni, teda v najvyššej kvalite.
Hoci donedávna existovali obavy, že šľachtiteľská stanica bude zlikvidovaná, čoho sa pred privatizáciou obávali predovšetkým zamestnanci, dnes to už neplatí. Podľa vyjadrenia nového vedenia doposiaľ nikto z pracovníkov neprišiel o robotu a ani o tom neuvažujú. "V súčasnosti máme 19 zamestnancov a na sezónu sme zamestnali ešte štyroch brigádnikov. Pravdepodobne k nim ešte niekoľkí pribudnú v hlavnej sezóne, ktorá trvá od polovice júla do polovice augusta," informovala riaditeľka stanice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.