Rožňavy, sa v piatok 22. júna poobede, teda v deň, kedy jej trieda dostávala koncoročné vysvedčenie, pokúsila o samovraždu.
V správe hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jarmily Petrovej sa hovorí o tom, že 14-ročné dievča vyskočilo zo štvrtého poschodia bytu na rožňavskom sídlisku Juh. Motívom jej konania je podľa policajných zdrojov zlý prospech v škole. Študentka po páde utrpela zranenie chrbtice a fraktúru hornej končatiny. Krátkodobo bola hospitalizovaná v nemocnici s poliklinikou v Rožňave, odtiaľ ju previezli do Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde podstúpila dve operácie.
Ako nás informovali príbuzní, jej zdravotný stav je v súčasnosti uspokojivý, k poraneniu miechy nedošlo, preto lekári vyslovili nádej, že Denisa by po skončení liečby nemala mať trvalé následky.
Jej starý otec uviedol, že s vnučkou možno v týchto dňoch hovoriť o všeličom, len nie o profesorke matematiky. Práve ona a jej predmet bol totiž Denisinou nočnou morou. "Od primy mala Denisa na vysvedčení sólovú trojku. Matematika skrátka nie je jej silná stránka. Tento školský rok to už na polroka vyzeralo tak, že stojí medzi trojkou a štvorkou. Uzavreli sme to opäť na trojke. V druhej polovici školského roka mala však horšie známky a pred posledným rodičovským združením som do klasifikačného záznamu poznačila ceruzkou štvorku. Rodičia sa za mnou nezastavili, preto som si myslela, že sú vyrovnaní so známkou, ktorá ich dcére vychádzala. Zároveň ma mrzí, že celý problém so mnou nekonzultoval ani Denisin starý otec, ktorý sa v škole včera zastavil a hovoril len s riaditeľom školy," podotkla profesorka matematiky Alica Fráková a pokračovala: "Čakala som, že žiačka druhú písomku napíše lepšie, no zas to bola nedostatočná a ani na ústnu odpoveď sa pred klasifikačnou poradou neprihlásila. V prvých dvoch ročníkoch prišla na konzultácie, odvtedy už nie. V triede je veľká konkurencia, je tam veľa jednotkárov, preto som musela zvýšiť náročnosť. Viem pochopiť, že nie každý musí vedieť matematiku, ale myslím, že na trojku sa pri zvýšenom úsilí dá naučiť."
Na Denisinom vysvedčení sa podľa všetkého mala z matematiky objaviť známka dostatočná. Namiesto toho bolo však v príslušnej kolonke vpísané neklasifikovaná. "Vzhľadom na to, že Denisa patrí k veľmi dobre prospievajúcich žiakom a prevahou jednotiek a dvojok, nechceli sme, aby mala na vysvedčení sólovú známku. Rozhodli sme sa teda, že jej dáme šancu, aby sa matematiku doučila a 30. augusta na komisionálnych skúškach známku z polroka obhájila, prípadne ešte zlepšila. Chceli sme pomôcť, vyjsť v ústrety. Rodičom sme poslali oznámenie, v ktorom sme vysvetlili, že sme sa rozhodli pre formu komisionálnych skúšok," uviedol riaditeľ Gymnázia P.J. Šafárika v Rožňave Jozef Matis.
Spomínané oznámenie odoslala škola v piatok, teda v deň, keď si Denisa prevzala vysvedčenie, a až vtedy sa dozvedela, že z matematiky nebola klasifikovaná. "Rozhodol som o tom až deň pred vysvedčením. Skôr som nemohol, pretože som bol so žiakmi na plaveckom výcviku. Vrátil som sa vo štvrtok poobede," vysvetlil J. Matis. "Súhlasila som s riaditeľom a jeho návrhom na komisionálne skúšky. Brala som to tak, že je to z ľudského hľadiska normálne, že si dievča nezvykne na známky zdarma, ale si učivo doberie. Po vysvedčení sa ma dokonca prišla spýtať, čo sa má na skúšky doučiť, povedala som jej aj to, kedy ma po prázdninách nájde v škole. Prijala to a z môjho pohľadu vyrovnaná odchádzala domov," poznamenala A. Fráková.
Podľa Denisinej rodiny to bola práve komisionálna skúška, ktorá ju vystrašila. Vo chvíli, keď sa rozhodla vyskočiť z okna, bola v byte sama. Jej otcovi sa zdalo zvláštne, prečo je na dverách bytu zamknutý aj druhý, bezpečnostný zámok. Keď odomkol a vošiel do bytu, zavolal na dcéru a spýtal sa jej, prečo dvere do bytu zamkla. Odpoveď už nedostal. Detská izba bola prázdna, okno otvorené... Rodičia v súčasnosti považujú za prioritu zdravie svojej dcéry.
Aby sa počas zotavovania nezaťažovala komisionálnou skúškou, riaditeľ gymnázia na žiadosť rodičov uzavrel celú záležitosť s tým, že študentke vystavil nové vysvedčenie, na ktorom je z matematiky zapísaná známka dostatočná. "Nie je problém prepísať vysvedčenie, keď to Denisu psychicky povzbudí a pomôže jej to. Známka bola pred vysvedčením riadne uzavretá, takže prepísanie je v poriadku aj po legislatívnej stránke. Žiačka sa však mohla ozvať hneď po prevzatí vysvedčenia. Mohli sme predísť tomu, čo sa stalo," dodal J. Matis.
Autor: Jana KUMIČÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.