troma rokmi zničila povodeň, sa blíži k úspešnému koncu.
Ako sme sa dozvedeli, hoci neoficiálne, ale predsa sa na ňom strieľalo šampanským. Obe strany mostu majú ešte dopravnú značku zakazujúcu prejazd vozidiel a drevenú zábranu, ale ako nám potvrdil starosta Miroslav Sopko, už neraz ich našli zahodené v rieke. Vodiči, ba aj miestni obyvatelia čakali tak dlho, že sa rozhodli posledné kozmetické úpravy jednoducho nerešpektovať. "Most je dokončený, stavebná firma dodržala slovo a práce ukončila v sľúbenom termíne, teda na Petra a Pavla. Nemôžeme ho ešte oficiálne sprejazdniť, potrebujeme upraviť tok rieky," povedal nám starosta Sopko.
Odborným garantom pri týchto úpravách, ktoré si vyžiadajú ešte 700 tisíc korún bude košické Povodie Bodrogu a Hornádu, keďže rieka je v ich správe. "Pred mostom je totiž zákruta, kde voda podmýva breh v dĺžke asi 50 metrov," vysvetlil. Na našu otázku, kedy sa očakáva oficiálne otvorenie prejazdu nám odpovedal, že pravdepodobne v septembri. Napokon, do tohto termínu im platí stavebné povolenie. Stanovený finančný limit neprekročili a ako nám pri poslednej oficiálnej návšteve v okrese Prešov povedal minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Jozef Macejko celkové náklady na dostavbu sa pohybujú okolo 3,5 milióna korún.
Pripomíname, že most už dávno mohol slúžiť obyvateľom. Ešte v roku 1998 naň krajský úrad vyčlenil šesť miliónov, ale reálne sa z nich prestavalo 1,5 milióna korún. Súčasnosť ukázala, že vtedajší finančný balík by bol pokryl všetky náklady. Obnos bol prevedený na účet tamojšieho obecného úradu, ale s výnimkou spomínanej sumy sa ostatné prostriedky "roztopili". Dodnes nikto nevie ako. Ani policajné vyšetrovanie zatiaľ neprinieslo žiadne konkrétne závery. Dokončenie mostu napokon záviselo od ďalšieho prísunu 1,97 milióna korún, ktoré po opakovaných žiadostiach a februárovej návšteve v okrese Prešov uvoľnil premiér Mikuláš Dzurinda z rezervy vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.