Otázka:
Po strate zamestnania som sa ocitol v zložitej finančnej situácii, ktorú som potreboval okamžite riešiť, a preto som musel predať svoju chalupu na vidieku. Predal som ju však hlboko pod cenu a kupec, ktorý využil moju tieseň prišiel tak veľmi lacno k atraktívnemu letovisku. S odstupom času som tento svoj krok oľutoval a najradšej by som celú kúpno-predajnú zmluvu zrušil, kupujúcemu vrátil peniaze a obnovil svoje vlastníctvo k chalupe, s čím však on nesúhlasí. Chcel by som preto vedieť, či by som sa mohol domáhať zrušenia kúpnej zmluvy súdnou cestou, pretože som tento nevýhodný obchod urobil vo finančnej tiesni, ktorú som si po strate zamestnania sám nezavinil, a ako živiteľ štvorčlennej nezaopatrenej rodiny som vtedy musel nejakým spôsobom obživu rodiny zabezpečiť.
Zn.: Nevýhodný predaj v tiesni
Odpoveď:
V zmysle § 49 nášho Občianskeho zákonníka účastník, ktorý uzavrel zmluvu v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok, má právo od zmluvy odstúpiť. Za tieseň vo všeobecnosti možno považovať hospodársky či sociálny stav osoby, v ktorom sa táto ocitla bez ohľadu na jeho dôvod a pôvod, a ktorý na ňu pôsobí do tej miery, takým spôsobom a závažnosťou, že uzavrie zmluvu pre ňu nevýhodnú, spôsobujúcu jej ujmu, ktorú by inak, nebyť tohto stavu, neuzavrela. Tieseň je objektívny stav, do ktorého sa osoba, ktorej sa týka, mohla dostať aj vlastným pričinením. Nevyžaduje sa teda, aby druhý účastník zmluvy tieseň vyvolal, alebo aby o nej vedel, stačí, že tieseň u účastníka v čase uzavretia zmluvy existuje. Zmeny, ktoré nastanú po uzavretí zmluvy, sú z tohto hľadiska právne bezvýznamné.
Tieseň sama o sebe neumožňuje účastníkovi, aby odstúpil od zmluvy, ktorú v tomto stave uzavrel. Popri tiesni sa ešte vyžaduje, aby pre účastníka konajúceho v tiesni súčasne vyplynuli zo zmluvy nápadne nevýhodné podmienky. Nápadne nevýhodné podmienky napr. v rámci uzavretia kúpne zmluvy sa môžu prejaviť najmä v jej ustanoveniach obsahujúcich dohovor o výške kúpnej ceny. V dôsledku týchto nevýhodných podmienok predávajúci predá vec za cenu nápadne nižšiu, než je cena, za ktorú by ju inak mohol predať v čase a mieste uskutočnenia právneho úkonu. Pritom túto nevýhodnosť treba odlišovať od subjektívnych snáh účastníkov zmluvy, snahy predávajúceho predať za čo najvyššiu kúpnu cenu a snahy kupujúceho minimalizovať kúpnu cenu. Otázku existencie nápadne nevýhodných podmienok uzavretia kúpnej alebo inej zmluvy treba posudzovať vždy individuálne. Nemožno preto dospieť k záveru, že takáto nevýhodnosť môže byť bez ďalšieho daná už samým právnym poriadkom platným v čase uzavretia zmluvy, resp. cenovým predpisom tvoriacim jeho súčasť.
V takomto individuálnom ponímaní o nevýhodné podmienky ide vtedy, ak plnenie, ktoré poskytuje jedna zmluvná strana, je v zjavnom nepomere s plnením, ktoré obdrží od druhej zmluvnej strany.
Pravo na odstúpenie od zmluvy sa uplatňuje súdnou cestou jednostranným právnym úkonom adresovaným druhému účastníkovi zmluvy. Takýmto úkonom vo vašom prípade môže byť aj obyčajný list, v ktorom oznámite vášmu kupujúcemu, že odstupujete od kúpnej zmluvy z dôvodov, že ste ju uzavreli v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok. Odstúpenie sa stane účinným, len čo prejav o odstúpení dôjde druhému účastníkovi.
Právo na odstúpenie od zmluvy uzavretej v tiesni za nápadne nevýhodných podmienok treba uplatniť v trojročnej premlčacej dobe, ktorá začína plynúť od uzavretia zmluvy. Účinným odstúpením sa zmluva zrušuje od začiatku a odstúpenie má spätné účinky ku dňu uzavretia zmluvy. Bude však vždy vecou súdu, aby podľa okolností konkrétneho prípadu posúdil, či tieseň a nápadne nevýhodné podmienky, na ktoré sa odstupujúci účastník odvoláva, boli v čase uzavretia zmluvy takej intenzity a charakteru, že odstúpenie je právne účinné.
Odkazy:
Zn.: Ručenie priateľovi
Ako ručiteľ ste splatili pôžičku svojho priateľa a zaujíma vás, ako máte postupovať, aby ste získali svoje peniaze späť, pretože priateľ sa vám vyhýba a z jeho správania je zrejmé, že dobrovoľne tak urobiť v dohľadnej dobe nemieni. Za tejto situácie zrejme budete musieť podať na priateľa žalobu na súd a uplatniť právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia. Toto právo sa premlčí do dvoch rokov odo dňa, keď ste ho mohli po prvýkrát uplatniť.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.