pochváliť fotografiami kŕdľa vnúčat. Naše prekvapenie, keď sa na kysuckej chalúpke roztvorili dvere a vstúpila mladučká kuchárka Daniela Pochybová bolo veru nesmierne a údiv sa stupňoval z minúty na minútu. Bola totiž ako živé striebro, samý úsmev, vtipné poznámky, iskry v očiach a láska ku všetkému, čo sa týkalo Kysúc žiarila z každého jej slova a gesta. Navyše, vyznala sa. Vedela ako sa robí syr, ako sa kúri v peci a vôbec ovládala prakticky všetko, čo so životom našich starých mám súviselo. "Už ako osemročná som chodila pásť kravy a mlieko, ktoré sme nadojili, bolo veľmi vzácne a vážili sme si ho. Nesmeli sme s ním po západe slnka vyjsť z domu, aby sa nepočarovalo krave. Tak sa totiž u nás v dedine verilo... Keď sme niesli mlieko susede, konvičku nemohla vymyť ona, ale hodila do nej trochu soli a vypláchli sme ju až vo vlastnej kuchyni. To preto, aby sa mlieko "nepreškodilo". Teda, aby sa dalo dobre mútiť, či robiť z neho syr."
Daniela urobila prvé korbáčiky už ako 13 ročná a naučila sa to celkom sama ako nám povedala odpozorovaním. Nie je to jednoduché, ale pri troche šikovnosti sa to dá zvládnuť. Do čerstvo nadojeného mlieka, ktoré zohrejeme asi na 40 stupňov C, dáme syridlo a počkáme, kým sa mlieko "skľagá". Potom vytvoríme hrudu syra, vyberieme ho a necháme vykysnúť. Z dvadsiatich litrov kravského mlieka získame asi 2 a pol kilovú hrudu syra, podľa toho, aké tučné mlieko máme. Syr, ktorý je vhodný na výrobu korbáčikov, sa na sitku nerozteká, ani nedrobí. Do teplej vody dáme drevené alebo umelohmotné sitko, trochu syra a vymiešame na ňom hladkú bezhrudkovitú hmotu, ktorá musí byť ustavične v teple, aby sa dali korbáče dobre vyťahovať. Z tejto hmoty potom vyťahujeme syrovú nitku, ktorú zapletáme. Skôr než bola známa výroba korbáčikov, tvarovali sa z tejto hmoty srdiečka, kohútiky a podobne. Syr sa natlačil do drevených foriem a potom uložil do slaného roztoku, v ktorom bol aj odvar z cibuľových šupiek. To preto, aby mali srdiečka krajšiu farbu.
Niekedy syr prekysol a vtedy sa už z neho korbáče robiť nedajú, veľmi sa totiž drobí.
V tom prípade sa z neho zvykla robiť pochúťka, akýsi tvarohový osúch. Syr sa rozmrvil, premiešal so soľou a nasekanými bylinkami a dal sa medzi dva lopáre do vyhriatej pece sušiť. Keď bol presušený, vybral sa, potrel maslom a ešte chvíľu sa nechal sušiť, až kým nemal zlatú farbu. Bola to vynikajúca pochúťka, ktorá navyše vydržala veľmi dlho syr sa takto aj konzervoval.
Mlieko hralo vo výžive našich predkov veľmi významnú úlohu, keďže mäsa bolo málo, práve ono tvorilo hlavný zdroj živočíšnych bielkovín. K najrozšírenejším jedlám z neho patrili mliečne polievky. Mlieko sa zvyčajne riedilo vodou a počas vrenia sa zahustilo cestovinou. Chuťovo boli mnohé z týchto polievok podobné demikátu polievke pripravenej z bryndze, niekde z kravského syra, ktorá vstúpila aj do slovenských rozprávok. Z mlieka sa pripravovali aj rôzne mliečne výrobky. Zo smotany maslo, vedľajším produktom získaným pri mútení bol cmar (dnes ho kúpime v obchode). Z kyslého mlieka sa po odobratí smotany robil tvaroh a nazmar nevyšla ani srvátka. V domácnosti sa jednoducho využilo mlieko na sto percent a niektoré recepty z neho možno inšpirujú aj čitateľov Víkendu.
Polievka zo srvátky
Potrebujeme: srvátku, bravčové solené mäso, hladkú múku, zemiaky.
Postup: Do srvátky vložíme solené bravčové mäso a dáme variť. Keď je mäso mäkké, vyberieme ho zo srvátky. Z vody a múky zhotovíme zátrepku (rozhabarkovaná hladká múka vo vode), vylejeme ju do srvátky a necháme povariť. Podávame s celými zemiakmi.
Hartovnica
1 l posolenej vody necháme zovrieť. Za stáleho miešania do nej vsypeme 400 g hladkej múky a povaríme. Múka musí jemne zhrčkovatieť. Do uvarenej masy pridáme 1 l sladkého mlieka a 40 g vyškvarenej, pokrájanej slaniny.
Zvara
Kyslé mlieko zohrejeme, aby sa zrazilo. Spravíme z neho tvaroh a na varenie použijeme aj odkvapkanú srvátku. Do nádoby dáme variť sladké mlieko, v ktorom je dobre rozmiešaných niekoľko lyžíc múky a srvátka. Dobre posolíme. Vo vode necháme uvariť nadrobno posekaný kôpor, ktorý pridáme do nádoby k maslu, niekoľkým žĺtkom a kyslej smotane. Na to vlejeme polievku, ktorá prešla varom, a pridáme rozmrvený tvaroh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.