najprestížnejších automobilových pretekov na svete, na známu dvadsaťštyrihodinovku v Le Mans. Nebol to síce návrat triumfálny, ale úspech to rozhodne bol vozidlo Bentley Exp Speed 8, pilotované skúsenou posádkou v zložení A.Wallace, B.Leitzinger a E.Van de Poele sa na tohtoročných 24-hodinových pretekoch umiestnilo na veľmi peknom treťom mieste, hneď za dvomi vozidlami Audi LMP 900. Firma Bentley tak svojím spôsobom nadviazala na sériu úspechov, ktoré v Le Mans dosiahla na konci 20. rokov. Automobily Bentley zvíťazili v týchto prestížnych a nesmierne namáhavých pretekoch po prvý raz v roku 1924 a potom v rokoch 1927 až 1930 nepretržite štyri razy za sebou. Víťazné vozidlo z roku 1930, Bentley Speed Six, je dodnes v pojazdnom stave. Toto vozidlo s tuhými nápravami, odpruženými listovými pružinami, bolo poháňané 6,6-litrovým radovým šesťvalcom, ktorého maximálny výkon bol 103 kW. Bentley Speed Six bol vystrojený ešte nesynchronizovanou štvorstupňovou prevodovkou a dosahoval maximálnu rýchlosť vyše 150 km/h.
V tomto roku nasadila firma Bentley do 24-hodinových pretekov dve vozidlá Exp Speed 8, ktoré ako jediné štartovali v kategórii LM-GTP (uzavreté prototypy). Vozidlá majú nosný rám i karosériu zhotovenú z uhlíkových kompozitov a vážia len 900 kg (Bentley Speed Six vážil okolo 1300 kg). Predné i zadné kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, pričom predné sú odpružené skrutnou tyčou, zadné vinutými pružinami. Na predných i zadných kolesách sú ventilované kotúčové brzdy, zhotovené tiež z uhlíkových kompozitov. Na každý kotúč pôsobí šesť piestikov. Vozidlá jazdia na 16-palcových horčíkových ráfikoch firmy O.Z. Dĺžka pretekárskeho Bentley je 4630 mm, rázvor kolies je 2730 mm, šírka 1990 mm a výška len 990 mm. Na pohon vozidiel slúži 3,6-litrový štvorventilový vidlicový osemvalec, ktorý vznikol vývojom motorov, poháňajúcich víťazné Audi z minulého ročníka Le Mans. Motor so suchou kľukovou skriňou je prepĺňaný dvomi turbodúchadlami a jeho maximálny výkon je 478 kW. Šesťstupňová sekvenčná prevodovka s pneumatickým ovládaním je uložená naprieč. Prototypy Exp Speed 8 sú schopné jazdiť vyše dvojnásobnou rýchlosťou než vozidlo Speed Six spred 71 rokmi pri tohtoročných pretekoch v Le Mans uháňali tieto vozidlá na rovinkách rýchlosťami vyše 320 km/h.
Nemusia ju rešpektovať
Vyšší zemský súd v Stuttgarte rozhodol, že vodič, ktorý v zóne s obmedzením rýchlosti na 30 km/h šiel rýchlosťou 42 km/h, nemusí zaplatiť políciou uloženú pokutu. Prečo takéto na prvý pohľad nerozumné rozhodnutie? Nuž jednoducho preto, lebo značka obmedzujúca rýchlosť na 30 km/h nebola s príslušnými predpismi. Konkrétne išlo o to, že na značke bol symbol "30 km", pričom správne by na nej mala byť len číslica 30. Značky s dodatkom km za údajom najvyššej dovolenej rýchlosti sa síce v Nemecku kedysi používali, ale ich platnosť skončila 31. decembra 1998 a mali byť vymenené za značky len s číslicou. Napokon, dodatok "km" je v podstate nezmyselný, pretože rýchlosť sa udáva v km/h.
Takže ak nebudete rešpektovať značku, ktorá nezodpovedá predpisom, nemusíte platiť pokutu. Teda aspoň v Nemecku...
Je hviezdou v Goodwoode
Jednou z hviezd tohtoročnho, už deviateho ročníka Festivalu rýchlosti v britskom Goodwoode, ktorý sa začína práve dnes a potrvá do nedele, je koncepčný automobil LeSabre (šabľa). Toto vozidlo bolo vytvorené štylistickým štúdiom koncernu general Motors v roku 1951, teda práve pred 50 rokmi. Už na prvý pohľad vidno, že dizajn tohto vozidla bol inšpirovaný jedným z vrcholov vtedajšej techniky prúdovými lietadlami. Ešte aj meno dostalo toto vozidlo zrejme podľa lietadla, pretože jedným z prvých amerických prúdových stíhacích lietadiel bol typ F-86 Sabre. Štúdia LeSabre mala z lietadla "okopírované" veľké zvislé plochy vzadu i kužeľovitú prednú časť. Toto auto malo vraj ako prvé na svete tzv. panoramatické, čiže veľmi zaoblené predné okno, zaručujúce vynikajúci výhľad. LeSabre však nebolo len dizajnérskou štúdiou, ale aj nositeľom pokrokových technických riešení. Išlo napríklad o použitie ľahkých materiálov niektoré časti boli dokonca zhotovené z horčíka, ďalšie z hliníka. Strecha tohto kabrioletu i bočné okná boli ovládané elektricky. Zaujímavosťou je, že už vtedy pred pol storočím bolo vozidlo vystrojené snímačom dažďa, ktorý bol umiestnený medzi sedadlami. Ak bolo vozidlo zaparkované s otvorenou strechou a na uvedený snímač dopadli prvé kvapky dažďa, strecha sa automaticky zavrela. Ďalšou zaujímavosťou boli zabudované hydraulické zdviháky, ktoré umožnili v prípade defektu nadvihnúť auto a ľahko vymeniť koleso. Na pohon štúdie slúžil prepĺňaný vidlicový osemvalec, zhotovený z ľahkých hliníkových zliatin. Vo vozidle boli dve palivové nádrže (každá objemu 20 galónov, čiže približne 75 litrov), pričom v jednej z nich bol metylalkohol. Pri prudkom stlačení pedálu akcelerátora sa do motora dostával práve metylalkohol, čo umožňovalo krátkodobé zvýšenie jeho výkonu. Štúdia LeSabre bola plne funkčným vozidlom, s ktorým jeho hlavný dizajnér Harley Earl najazdil pri cestách na rôzne výstavy a autosalóny vyše 70000 kilometrov. Možno spomenúť, že Festival of Speed v Goodwoode je najväčším stretnutím hstorických pretekárskych a športových vozidiel na svete.
Scénu zopakoval syn
Niet hádam filmového fanúšika či už staršieho alebo mladšieho ktorý by nepoznal dnes už kultový film Bullittov prípad. Tento film (v prigináli nazvaný jednoducho Bullitt) bol nakrútený v roku 1968 a hlavnú úlohu policajta Franka Bullitta si v ňom zahral nezabudnuteľný a dnes už nežijúci Steve McQueen. Nie bezvýznamnú úlohu hrá vo filme aj automobil Ford Mustang, s ktorým policajt Bullitt jazdí. Veď pri spomínaní si na uvedený film sa mnohým divákom v pamäti vybavia najmä automobilové naháňačky v uliciach San Francisca. Scény, pri ktorých Bullitt so svojím Mustangom doslova "lieta", patria k najnapínavejším naháňačkám, aké sa kedy dostali na filmové plátno. Nedávno naaranžovala firma Ford takpovediac reprízu (odborníci šou biznisu by povedali remake) takýchto "lietajúcich" scén, ale len pre svoje reklamné účely. Účinkujúcimi boli opäť McQueen a Ford Mustang. Ibaže išlo o Mustang Bullitt GT modelového roku 2001 a za jeho volantom sedel Chad, syn Steveho McQueena.
Verzia Bullitt sa od sériového modelu Mustang GT navonok odlišuje niekoľkými prvkami, volenými tak, aby vozidlo čo najviac pripomínalo pôvodný Bullittov Mustang. Na kapote sú lapače vzduchu, podvozok je znížený a modifikácie sa dotkli aj zadného stĺpika. Vozidlo jazdí na 17-palcových hliníkových ráfikoch. Pohonnou jednotkou je 4,6-litrový vidlicový osemvalec, ktorého výkon bol zvýšený na 195 kW. Nasávacie potrubie motora je zhotovené z hliníka. Vozidlo je vystrojené brzdami známej firmy Brembo, pričom červeno sfarbené brzdové strmene cez ráfiky dobre vidno. Interiéru vozidla dominuje čierna koža a hliníkové doplnky. Firma Ford plánuje vyrobiť len obmedzenú sériu (pravdepodobne 6500 kusov) "spomienkového" modelu Mustang Bullitt GT.
Zvyšujú bezpečnosť Opelov
Firma Opel oznámila, že na jeseň obohatí bezpečnostný výstroj niektorých svojich modelov o ďalší prvok. Týmto prvkom sú veľkoobjemové priebežné hlavové nafukovacie vankúše, ktoré sa pri bočnom náraze nafúknu v tvare akejsi záclony popri bočných oknách. Tieto airbagy boli vyvinuté v medzinárodnom technickom a vývojovom centre (ITDC) firmy Opel a po aktivácii sa naplnia za približne 25 až tisícin sekundy, a to do tvaru "záclony" hrubej okolo 150 mm. Tá pri nebezpečných bočných nárazoch pružne zachytí hlavy cestujúcich, čím sa podstatne zníži nebezpečie poranenia hlavy a krčnej chrbtice. V zloženom stave sú tieto vankúše uložené v plastovej rúrke nad horným rámom bočných okien. Nové nafukovacie vankúše sa najprv budú montovať do najpredávanejších modelov Corsa, Astra a Zafira, ale neskôr sa objavia aj v ďalších modeloch. Nafukovacia záclona doplní už aj tak rozsiahly bezpečnostný výstroj vozidiel Opel, do ktorého patria čelné a bočné nafukovacie vankúše, pyrotechnické predpínače bezpečnostných pásov, bezpečnostné uchytenie pedálov a aktívne opierky hlavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.