jednoducho problém s peniazmi nemajú. Neobmedzene vládnu miliónom poddaných a majetok každý rok preratávajú v diamantoch či v zlate. Je iba samozrejmé, že si môžu dovoliť vlastne všetko.
Už počas prvej polovice 20. storočia až do vyhlásenia samostatnosti Indie v roku 1947, sa okolo 600 maharadžov, rádžov i iných pohlavárov predháňalo, kto bude mať krajší automobil. Ich vášeň tak zamestnávala mnoho špičkových firiem ako napríklad Rolls-Royce, Bentley, Hispano-Suiza, Duesenberg či Isotta Fraschini. Na svoje si prišli i špecializované karosárske firmy Barker, Walder, Labourdette, Saoutchik, ktoré po sebe zanechali jedny z najexkluzívnejších automobilov so sotva vyčísliteľnou zberateľskou hodnotou.
Autá kráľov sa predsa museli odlišovať od ostatných vozidiel. Ich úlohou bolo dokazovať bohatstvo svojho majiteľa. Prístrojové dosky boli vyrobené z obzvlášť drahého dreva, obloženie interiéru zas z rôznych ušľachtilých materiálov. Celé príslušenstvo sa jagalo zlatom a striebrom. Európski karosári museli splniť aj také priania, ako je napríklad vyvýšené posuvné lovecké sedadlo či vaňa na kúpanie.
Vyhlásením samostatnosti Indie záujem o extravagantné automobily klesol a z niektorých maharadžov sa stali naopak zberatelia. Najväčšiu zbierku asi dvesto vozidiel dne nájdeme v bombajskej noblesnej štvrti Malabar Hill.
Medzi najpozoruhodnejšie vozidlá patrí napr. Brooke Swan Car z roku 1910, čiže "labuť na kolesách". Auto s drevenou karosériou a šesťvalcovým motorom "vymyslel" inžinier z Indie. Krk bol pohyblivý a zo zobáku mohlo toto autíčko vypúšťať dym.
Farman Super Sport z roku 1921 je jedným zo štyroch dochovaných luxusných automobilov francúzskeho výrobcu lietadiel. Pod hliníkovou karosériou je ukrytý šesťvalec s dvojitým zapaľovaním. Z autom udivoval svojich "spoluzbohatlíkov" Shri Himatsinhji Dowlatsinhji of Idar.
Maharadžovi Rajotovi patril Rolls-Royce Phantom II z roku 1943, ktorému sa právom hovorilo "The Star of India", pretože bol vyšperkovaný všetkým luxusom, na ktorý by si mohol človek spomenúť. Vedľa vylešteného hliníka nájdeme na karosérii sedemnásť vrstiev laku vo farbe šafranu a štrnásť svetlometov.
Malý Rolls-Royce Twenty z roku 1925 používal maharadža Bharatpur na lov tigrov a preto ho nechal vybaviť piatimi silnými svetlometmi a otvorenou strechou.
Autor: I/jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.