Práce na koncepcii už pokročili natoľko, že môžem verejne vyhlásiť, že rezort obrany uvažuje o redukcii vojenských výcvikových priestorov (VVP) na Slovensku, ktorých máme v porovnaní s inými európskymi krajinami i v vzhľadom na počet obyvateľov a plochu územia, relatívne veľa. Konkrétne sa to bude týkať aj VVP Javorina," povedal pred primátormi a starostami obcí Kežmarského, Staroľubovnianskeho a Levočského okresu, ktorých pozemky sú súčasťou VVP Javorina, minister obrany Jozef Stank, za čo sa mu na pôde vojenského útvaru v Záľubici dostalo búrlivého potlesku.
Zároveň ich však upozornil na skutočnosť, že rozhodnutie na úrovni ministra obrany bude možné prijať najskôr koncom tohto kalendárneho roku potom, ako koncepciu definitívne odobrí rada obrany štátu. Radosť primátorov a starostov vyplynula predovšetkým zo skutočnosti, že už roky poukazujú na nevyriešené vlastnícke pomery na teritóriu výcvikového priestoru, kde Armáda SR organizuje ostré streľby. "Toto rozhodnutie bude prirodzene zaujímavé aj pre nás samotných. Opustením VVP dosiahneme zníženie výdavkov, ktoré tu ročne predstavujú až 60 miliónov korún. Navyše, nebudeme musieť investovať do majetkovoprávneho vysporiadavania pozemkov. V zmysle platnej legislatívy by sme do roku 2012 mali vyplatiť ich vlastníkom okolo 1,5 miliardy korún," uviedol ďalej minister obrany.
Ako ho doplnil náčelník generálneho štábu Armády SR Milan Cerovský, odchod vojakov z VVP Javorina je súčasťou hľadania efektívnych úsporných opatrení tak, aby neohrozili zabezpečenie obranyschopnosti štátu a zároveň umožnili splniť kritéria na vstup republiky do NATO. "Keďže náklady na prevádzku tohto VVP sú enormne vysoké, zrejme budeme musieť nájsť spôsob ako zabezpečiť streľby napríklad pre jednotky protivzdušnej obrany v inom výcvikovom priestore na Slovensku, prípadne v zahraničí," konštatoval náčelník generálneho štábu.
Zaujímavosťou na výjazde šéfov rezortu obrany je skutočnosť, že do vojenského útvaru v Záľubici prišli s riešením, ktoré žiadna zo zainteresovaných strán dosiaľ nepredložila a teda ani neočakávala. "I keď je odchod armády z VVP Javorina pre nás najoptimálnejším riešením, doteraz sme diskutovali o úplne iných návrhoch. Ako vlastníci pozemkov vo výcvikovom priestore sme žiadali o ich vyplatenie zo strany užívateľa, legislatívne sme sa usilovali zakotviť možnosť, že pozemky vo VVP môže vlastniť nielen štát ale aj mestá a obce, no a napokon sme chceli vstúpiť do rokovaní o redukcii súčasných hraníc VVP," vymenoval doterajšie východiská primátor Levoče Peter Pekarčík a dodal, že nový návrh rezortu obrany ich vysoko prekračuje. "Výsledkom pripravovaného riešenia je, že bude menej vojakov, menej techniky, menší mobilizačný stav armády a samozrejme aj menšia potreba výcvikových priestorov," konštatoval minister obrany. Zároveň ale pripustil aj takú alternatívu, že armáda si pôvodne chcela ponechať výcvikový priestor Javorina a prenajímať ho na streľby iným armádam. Z tohto zámeru však zišlo.
Iný pohľad na vec nám poskytol primátor Kežmarku František Grohola: "Vidím určité negatívum tohto rozhodnutia, ktoré sa prejaví predovšetkým na zamestnanosti v bezprostrednom okolí VVP Javorina. Žije tu množstvo ľudí, ktorí pracujú priamo vo výcvikovom priestore. Sú to profesionálni vojaci i civilní zamestnanci. V neposlednom rade je ohrozená tiež otázka služieb, ktoré poskytujú vojenským lesom ľudia z Kežmarku a okolia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.