30-člennej delegácie Svetového kongresu Slovákov, krajinských spolkov a ďalších vzácnych hostí, slávnostne otvorili 8. ročník Matičného svetového festivalu slovenskej mládeže (MSFSM).
Po štyroch ročníkoch v zahraničí a troch v Martine, sa srdce Zemplína na niekoľko dní stalo symbolickým centrom "slovenského sveta". Vyše 500 účinkujúcich z desiatich európskych krajín, Austrálie, USA a Kanady, sa postupne predstaví v dvoch desiatkach miest Zemplína, Šariša, Gemera a Spiša.
"Považujem za správne rozhodnutie organizátorov usporiadať matičný festival práve v Michalovciach a ďalších obciach a mestách Zemplína. Z tohto regiónu a vôbec z celého východného Slovenska odišlo za prácou a novým životom pred mnohými rokmi a neskôr najviac Slovákov najmä do USA, ale aj do iných západných krajín a krajín východnej Európy. Je dobre, ak ich vnuci a pravnuci zavítali na miesta, kde sa narodili a prežili časť života ich predkovia. Mnohí z nich prišli na Slovensko po prvý raz, tu, práve vďaka festivalu, hľadajú svoje korene a to má veľký význam," povedal vo svojom príhovore na otváracom ceremoniáli Milan Kňažko. Po slávnostnom otvorení festivalu pódium tribúny v centre Michaloviec patrilo zahraničným kolektívom, ktoré svojimi tancami a spevom pozdravili Slovensko. V rámci MSFSM včera v centre mesta odštartovali Podvihorlatský maratón a polmaratón, koncertovali tu zemplínske dychové hudby, v galérii osvetového strediska sprístupnili výstavu Kresťanské symboly vo fotografii a v MsKS výstavu ľudových remeselníkov. Podvečer pokračoval matičný festival ekumenickým slávením sv. Cyrila a sv. Metoda.
K účastníkom sa prihovoril aj Mikuláš Dzurinda, predseda vlády SR, zástupcovia cirkvi, ktoré v meste pôsobia a predstavili sa spevácke zbory týchto cirkvi. Zahraničné kolektívy sa prezentovali na večeroch priateľstva v piatich mestách Zemplína, vo Svidníku a v Stropkove. Jednou zo sprievodných akcií festivalu je aj 6. ročník Návratov, splavovanie zemplínskych riek, ktorý v Michalovciach, Vranove nad Topľou a troch obciach Zemplína odštartovali počas včerajšieho dopoludnia. S posolstvom pokoja a lásky sa k slovensko - maďarskej hranici po riekach Laborec, Čierna voda, Topľa, Ondava, Uh, Latorica a Bodrog vydali na takmer 80 kilometrovú trasu vyše tri desiatky plavidiel s 2 až 3-člennými posádkami. "Cieľom Návratov, ktoré sa uskutočňujú pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda, je spoznávanie histórie, kultúry, zvykov jednotlivých národnosti a etnických skupín, ktoré v Zemplíne žijú, návrat k tradíciam, ktoré tu boli, predovšetkým k tradíciám kresťanským a posilnenie spolužitia medzi obyvateľmi Zemplína slovenskej, maďarskej a iných národnosti, ktorí pozdĺž splavovaných riek žijú," povedal krátko pred štartom michalovskej vetvy Ing. František Džupa, podpredseda Občianskeho združenia Návraty v Michalovciach, ktoré je hlavným organizátorom tohto podujatia. Do cieľa plavby, obce Klin nad Bodrogom, by mali účastníci Návratov doraziť zajtra popoludní. Odtiaľ sa presunú do Stredy nad Bodrogom, kde sa zúčastnia na liturgickej bohoslužbe, po ktorej bude nasledovať kultúrny program. Okrem iných, tu vystúpia zahraničné kolektívy, Limbora z Prahy a L´ Anguila zo Španielska, účastníci matičného festivalu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.