ktorého mohli vyplynúť aj budúce zámery s dostavbou zimného štadióna, napokon tento bod v programe nebol. Na základe iniciatívy spoločnosti VSŽ a. s., ktorá je najväčším veriteľom HC VSŽ, došlo k výmene správcu konkurznej podstaty. Veritelia odvolali Róberta Vavreka a na jeho miesto vymenovali košického advokáta Mariána Pálla. Konkurz na HC VSŽ a. s. vyhlásil Krajský súd Košice 8. novembra minulého roku. Proces konkurzného konania výrazne spomalilo a skomplikovalo odvolanie úpadcu na Najvyšší súd. Ten nedávno konkurz potvrdil.
Ako sme už v našich novinách viackrát informovali, konkurz na HC VSŽ vyhlásil Krajský súd v Košiciach na podnet Igora Libu a ďalších zhruba desiatich až pätnástich bývalých hráčov tohto klubu, ktorým klub nevyplácal mzdy a prémie. O tom, ako to vyzeralo na stredajšej schôdzi veriteľov, nás informoval jeden z nich, Michal Segľa. "Bolo to prvé stretnutie veriteľov. Hneď v úvode vystúpil zástupca VSŽ, ktorý oznámil, že navrhuje výmenu správcu konkurznej podstaty. Dôvod neuviedol, keďže zákon umožňuje takúto zmenu bez udania dôvodu. Schôdze sa na moje počudovanie nezúčastnil nikto z bývalého vedenia klubu, ktoré zapríčinilo, že hráči majú doposiaľ voči HC VSŽ pohľadávky."
Ako dodal M. Segľa, hovorilo sa o stave záväzkov a pohľadávok, plán speňažovania majetku konkurznej podstaty sa však k veriteľom dostane až na ďalšej schôdzi. Nový správca musí totiž prevziať agendu od svojho predchodcu. Podľa bývalého hráča na stretnutí neodzneli žiadne informácie o tom, ako to predbežne vyzerá s dostavbou zimného štadióna, ktorá predpokladá potrebu investícií v objeme 300 až 350 miliónov korún.
Hoci na schôdzi veriteľov dôvody zmeny správcu neodzneli, pre TASR právny zástupca VSŽ František Buhla uviedol, že výmena smeruje ku znovuoživeniu košického hokeja a športu vôbec, a najmä k dostavbe zimného štadióna. V osobe R. Vavreka, ako dodal, nemali VSŽ záruku, že sa vývoj bude uberať týmto smerom.
O vyjadrenie k tomuto vyhláseniu sme požiadali samotného R. Vavreka. "Neviem, na základe čoho dospel právny zástupca VSŽ k takémuto názoru, keďže ani raz sa so mnou zástupcovia VSŽ nestretli, aby spoznali moje predstavy," zdôraznil odvolaný správca.
Ako sme sa dozvedeli od jedného z veriteľov, ktorý sa zúčastnil stredajšej schôdze, VSŽ nie sú len najväčším veriteľom, ale oveľa väčším dlžníkom. Kým pohľadávky VSŽ voči úpadcovi predstavovali 47 miliónov korún, na strane druhej úpadcovi dlhujú 133 miliónov korún. Tento záväzok vyplýva zo zvyšovania základného imania, ktoré VSŽ v plnej miere neuhradili. A tak paradoxne správcu odvolal najväčší dlžník. VSŽ ešte pred schôdzou veriteľov odkúpili niekoľko pohľadávok aj od bývalých hráčov, napriek tomu však ich záväzky sú omnoho vyššie.
V stredu sa malo uskutočniť aj prieskumné pojednávanie, na ktorom mal správca overiť pohľadávky veriteľov, či sú právoplatné. K prieskumnému pojednávaniu však nedošlo, pretože sa schôdze nezúčastnili zástupcovia úpadcu. Ako štatutár úpadcu mal prísť na schôdzu Ing. Martin Pitorák, ktorý je v súčasnosti viceprezidentom U. S. Steelu Košice a v minulosti figuroval aj vo vrcholových orgánoch VSŽ. Ako nám povedal odvolaný správca, ešte hodinu pred schôdzou M. Pitorák svoju účasť potvrdil, napriek tomu však neprišiel.
"Keby sa bolo prieskumné pojednávanie uskutočnilo, ukázalo by sa, že časť pohľadávok VSŽ je sporná," uviedol R. Vavrek. Výška pohľadávok jednotlivých veriteľov je podstatná aj pri hlasovaní o odvolaní správcu, veritelia majú totiž množstvo hlasov podľa výšky svojich pohľadávok. "VSŽ ako zdanlivo najväčší veriteľ dosiahli počet hlasov potrebný na moje odvolanie. Paradoxne ide o najväčšieho dlžníka. Moje odvolanie, hoci nebolo v programe, bolo napokon najhlavnejším bodom programu. Mimochodom, za deväť mesiacov svojej činnosti som zatiaľ nedostal ani korunu, nakoľko správca je platený z príjmov firmy v konkurze. Tými sú príjmy z prenájmu, vymožené pohľadávky či príjmy z odpredaja majetku. Podstatná časť tohto je podmienená schválením na schôdzi veriteľov," dodal R. Vavrek. Dodávame, že konkurz neumožňuje zápočet pohľadávok a záväzkov, a tak VSŽ figurujú ako najväčší dlžník a veriteľ zároveň.
Bývalý správca nám naznačil, aké mal zámery. Chcel ísť cestou tzv. amerického konkurzu, ktorý umožňuje posledná novela zákona o konkurze. Pri riadnom chode firmy by sa vymohli pohľadávky od dvoch najväčších dlžníkov VSŽ a Slovenskej sporiteľne, čím by sa získalo zhruba 160 miliónov korún plus úroky z omeškania. Keďže firma sa nedostala do konkurzu kvôli predĺženiu, ale len preto, že dlhšiu dobu nedokázala plniť svoje záväzky, bolo by podľa R. Vavreka dosť majetku pre prijatie niektorého z nasledujúcich scenárov. Veritelia sa mohli vyplatiť a zvyšok mohla firma investovať do dostavby štadióna. Podľa odvolaného správcu sa takto mohlo získať dosť financií na dokončenie samotnej hrubej stavby. Trhová hodnota objektu by sa tak rádovo zvýšila a následne by sa mohla odpredať konečnému investorovi, ktorý by v podstate musel ukončiť už len technologické vybavenie a dokončovacie práce, alebo by investor kapitálovo vstúpil do HC VSŽ Košice a. s., čím by sa vliali potrebné financie.
Druhou možnosťou by bolo vyplatenie veriteľov, ukončenie konkurzu a spoločnosť HC VSŽ by fungovala ďalej ako plnoprávny subjekt. Dostavbu by mohla riešiť zo zvyšku získaných financií z konkurzu v kombinácii s úverom, alebo následným odpredajom či vstupom ďalšieho investora. Do úvahy pripadala aj tá alternatíva, že úpadca by požiadal o nútené vyrovnanie, na základe ktorého by mohlo dôjsť k dohode medzi veriteľmi. Tí by boli úplne uspokojení po čiastočnom splatení dlhu VSŽ, ktoré sú najväčším akcionárom úpadcu a došlo by k ukončeniu konkurzu. Takéto riešenia by neznížili hodnotu akcií HC VSŽ, čo by malo zaujímať podľa Ing. Vavreka aj akcionárov VSŽ, teda štát a U. S. Steel. Poslednou možnosťou by bola klasická slovenská cesta, teda rozpredaj aktív spoločnosti mimo dražby alebo dražbou.
Tieto alternatívy mal pripravené Ing. Vavrek, nemal však možnosť predniesť ich veriteľom na schôdzi. Aký postoj zaujme nový správca, ukáže čas. Na margo vyjadrenia voči svojej osobe ešte R. Vavrek dodal: "Znovuoživeniu košického hokeja konkurz HC VSŽ Košice a. s. nebráni, pretože jeho chod zabezpečuje združenie HC Košice, ktoré má plne pod kontrolou VSŽ a. s., a HC Košice s. r. o., ktorú vlastní spomínané združenie. Takže tak ako v minulosti aj v súčasnosti má košický hokej plne pod svojím vplyvom VSŽ a. s. Napriek tomu jediným, komu v súčasnosti na hokeji záleží, je paradoxne U. S. Steel, ktorý je pritom logicky orientovaný na zisk."
Ešte pred svojím príchodom do Košíc U. S. Steel naznačoval možnosť pomôcť pri dostavbe štadióna. Ako to aktuálne vyzerá so záujmom Američanov o štadión, na to sme sa opýtali hovorcu Jozefa Marka. "U. S. Steel mal a stále má záujem podnietiť aj iné podnikateľské subjekty v Košiciach a okolí pre účasť na tomto projekte. Zatiaľ sa však nejaké konkrétne kroky v tomto smere nepodarilo podniknúť," skonštatoval.
O dostavbu zimáku sa zaujíma aj mesto. Primátor Zdenko Trebuľa nedávno prekvapil vyhlásením, že košická mestská samospráva a štátna správa chcú získať pre dostavbu štadióna štátne prostriedky s tým, že v Košiciach by vyrástol Národný hokejový štadión. Tento plán ostáva zatiaľ len pri myšlienke. Podľa našich informácií z kuloárov údajne predstavitelia mesta špekulujú, že prostriedky na dostavbu by sa mohli získať z tých peňazí, ktoré mesto získa odpredajom lesov štátu. Na tento balík peňazí však už netrpezlivo čakajú komerčné banky, ktorým mesto Košice dlhuje. Tie budú mať prvé a zrejme aj posledné slovo pri rozdeľovaní tohto balíka financií, ktorý ostatne aj tak príde vo viacerých splátkach. A tak je zatiaľ nové iba jedno meno muža, ktorý bude musieť tento gordický uzol preťať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.