lekárnici sa v posledných týždňoch bežne stretávajú s opatrnosťou pacientov, ktorí oveľa pozornejšie študujú príbalové letáčiky farmaceutických prípravkov. A po zistení, že obsahujú kolagén či želatínu, ich neraz odmietnu kúpiť.
"V posledných dňoch už ošiaľ vyvolaný správou o BSE u našich západných susedov pomaly ochabuje, ale stále sa stáva, že pacienti odmietnu výrobok s takýmito pomocnými látkami. Dokonca nám už aj prišli vrátiť zakúpený liek, keď zistili, že obsahuje želatínu alebo kolagén. Aj keď to považujeme za zbytočnú hystériu, pre pokoj duše sme vyhoveli aj takýmto jedincom," povedal nám PharmDr. Zoltán Horňák, majiteľ košickej lekárne Maratón, podľa ktorého sa netreba zbytočne obávať.
Naproti tomu majiteľ pohotovostnej lekárne Aescuplap PharmDr. František Tamer je o čosi opatrnejší. "Je pochopiteľné, že majú ľudia obavy. Častokrát sa nás pýtajú na podrobnosti, napríklad z čoho je vyrobený Kolafit, my im však nie vždy dokážeme dať uspokojivú odpoveď. Ak sa na lieku uvádza, že jeho zložku tvorí kolagén či želatína, my nemôžme vedieť, akého je pôvodu. Ostáva veriť, že tieto záležitosti prísne sleduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv, respektíve hygienici a že nás budú včas informovať," povedal nám.
Ako sme sa dozvedeli, v súvislosti s minimalizáciou rizika prenosu špongioformných encefalopatií (patrí k nim BSE i Creutzfeldt-Jakobova choroba) zo zvierat na človeka humánnymi liekmi sa na medikamenty z Českej republiky vzťahujú všetky doteraz prijaté opatrenia Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Ten vyzval všetkých držiteľov rozhodnutí o registrácii, aby predložili dokumentáciu ku kvalite rizikových zložiek lieku. Predmetom posúdenia je pôvod zvierat, druh tkaniva a výrobný postup uplatnený pri výrobe tej-ktorej zložky.
"V polovici júla sme rozhodli o pozastavení distribúcie českej Hyasy, ktorá obsahuje výťažok z býčich semenníkov. Dôvodom bolo, že nám výrobca týchto takzvaných suchých injekcií nedodal všetky potrebné doklady," povedala nám MUDr. Viera Varinská z oddelenia postregistračnej kontroly kvality liekov sekcie inšpekcie ŠUKL. O tejto skutočnosti informoval Štátny úrad pre kontrolu liečiv lekárnikov prostredníctvom okresných úradov.
Neregistrované liečivé prípravky (ide napríklad o vitamínové tablety a podobne) majú zas pod palcom Štátne zdravotné ústavy. Ako nás informoval hlavný hygienik SR MUDr. Ivan Rovný, žiaden problém sa s nimi zatiaľ nevyskytol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.