vrátenie v pondelok schváleného zákona o štátnej službe. Poslaneckými návrhmi, predloženými v parlamente, totiž došlo podľa rezortného ministra Petra Magvašiho v spomínanom zákone k zmenám, ktoré deformujú status civilného štátneho zamestnanca a diskriminujú ho voči ostatným skupinám zamestnancov v štátnej službe.
Minister v tejto súvislosti kritizoval najmä schválené návrhy nezávislého poslanca Petra Tatára, ktorými sa okrem iného ruší odchodné až do výšky desaťnásobku mesačného platu štátneho zamestnanca, príplatok k dôchodku a stanovuje sa iba jeden ďalší plat počas kalendárneho roka. Na rozdiel od už platných zákonov o štátnej službe policajtov, vojakov, colníkov, väzenskej stráže ako aj schváleného zákona o štátnej službe hasičov nebudú podľa neho civilní štátni zamestnanci za výkon svojej služby poberať žiadne kompenzácie, čím sa úplne rozbil celý právny systém v štátnej službe. Výhody úradníka v štátnej službe hasičov budú pri výkone tej istej práce v porovnaní s civilným štátnym zamestnancom až dvojnásobné.
"Dokonca tam bude nižší štandard, ako bol dohodnutý v Zákonníku práce," zdôraznil minister, keďže štátni zamestnanci nebudú mať možnosť dohodnúť si priaznivejšie pracovné podmienky v kolektívnom vyjednávaní. "Existuje teda veľké nebezpečenstvo, že k 1. 4. 2002, keď by mal tento zákon vstúpiť do platnosti, asi 20-30 percent zamestnancov štátnej služby využije inštitút, ktorý existuje, zoberie päť mesačných odstupných platov a odíde zo štátnej služby," upozornil.
Za diskriminačný považuje zákon v schválenej podobe aj Konfederácia odborových zväzov Slovenska SR, ktorá upozorňuje na jeho protiústavnosť. Odborári sa už pritom vyjadrili, že ak zákon prejde v zákonodarnom zbore po vrátení prezidentom v rovnakom znení, požiadajú Ústavný súd o jeho preskúmanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.