ozajstným počiatkom reformy verejnej správy," povedal vstredu po prijatí zákona.
Premiér pri záverečnom hlasovaní odporučil svojim poslancom, aby hlasovali za reformu, čím hlasovala časť koaličných poslancov s opozíciou proti vlastným koaličným partnerom. "Záverečné hlasovanie bolo hlasovaním o tom, čo je dobré pre Slovenskú republiku, čo je dobré pre naše ašpirácie stať sa členským štátom EÚ," vyhlásil. Z rozdielneho hlasovania vládnych strán by "nerobil tragédiu".
Na novinársku otázku, prečo sa so svojimi poslancami nepridal ku svojim koaličným partnerom SMK a KDH, ktorí vyzývali vládu, aby stiahla návrh zákona z rokovania parlamentu, premiér komentoval nasledovne: "Nič by sme nezískali, len by sme stratili čas a to rozhodnutie by sme v konečnom dôsledku odkladali," povedal premiér.
SMK a KDH odmietli hlasovať za upravenú podobu zákona a preto vyzvali vládu, aby návrh zákona stiahla. Premiér to komentoval slovami, že by bol spokojnejší, keby sa zákon prijal s podporou všetkých koaličných partnerov. On sám necíti oslabenie svojej pozície premiéra ani stability koalície a preto ani nevyvodí osobnú zodpovednosť, ako ho vyzval Béla Bugár.
Priznal, že schválený zákon nemá ideálnu podobu, no podľa neho je dôležitejšie, že sa proces reformy odštartoval. Premiér verí, že parlament schváli aj zákon o voľbách do VÚC. Vyzval občanov, aby už dnes začali hľadať schopných zástupcov do orgánov regionálnych samospráv a pre pozície ich predsedov. Prisľúbil, že vláda vytvorí podmienky pre slobodné voľby.
(hr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.