podnetom KDH o súlade ustanovení zákona o umelom prerušení tehotenstva z roku 1986 a Ústavy SR. Informáciu potvrdil predseda parlamentu Jozef Migaš s tým, že Oroszovým náhradníkom bude člen výboru Peter Kresák (SOP
Orosz je presvedčený, že existuje celý rad relevantných dôvodov na to, aby ÚS SR vyjadril súlad tohto zákona s ústavou. Problém interrupcií nechce hodnotiť politicky a považuje ho za prirodzené pokračovanie diskusie, ktorá vznikla pri debatách o novele základného zákona štátu.
Podľa návrhu KDH má ÚS SR posúdiť liberálnu úpravu možnosti prerušenia tehotenstva v prvých 12 týždňoch. Počas tohto obdobia môže ktorákoľvek tehotná žena požiadať o vykonanie interrupcie bez udania dôvodu. Po uplynutí tohto času je iný režim, ktorý je zákonne upravený. "Chceme, aby aj počas prvých troch mesiacov platili tieto isté pravidlá," vysvetlil predseda KDH Pavol Hrušovský s tým, že sa opierajú napríklad o nálezy nemeckého ústavného súdu.
Témou zákazu, či povolenia interrupcií sa zaoberajú aj vyspelé krajiny sveta, pretože na ňu existujú rozdielne názory a ústavné súdy sa musia s touto otázkou vyrovnať. V súčasnosti platný zákon bol schválený pred pätnástimi rokmi Slovenskou národnou radou. Podľa názoru Kresáka problematika sa týka čl. 15. ods. 1 Ústavy SR. V listine základných ľudských práv a slobôd je zakotvené, že ľudský život je hodný ochrany pred narodením. Ako podstatné vníma slovné spojenie 'hodný ochrany pred narodením', čo KDH chápe ako absolútny zákaz interrupcií. Uviedol, že treba definovať a diskutovať o tom, kedy vzniká ľudský život. "KDH v súlade s kresťanským učením je toho názoru, že život vzniká počatím. Dôležité bude, v spolupráci aj s lekárskou obcou, argumentovať, kedy vlastne, podľa súčasných poznatkov, vzniká život človeka," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.