obnoviteľných zdrojov. Táto legislatíva je jedným zo základných pilierov politiky EÚ v boji proti globálnemu otepľovaniu atmosféry.
Cieľom smernice, ktorú musia ešte schváliť členské štáty EÚ, je do roku 2010 zdvojnásobiť na 12 percent celkovej spotreby podiel energie získanej napríklad z veterných alebo solárnych elektrární. Nová legislatíva tiež predpokladá zvýšenie podielu obnoviteľnej energie na celkovej výrobe elektriny v EÚ na 22,1 z dnešných 14 percent.
"Presadzovanie energie z obnoviteľných zdrojov je absolútnou prioritou Európskej komisie. Ciele protokolu z Kjóta (o znižovaní emisií skleníkových plynov) sa nedajú dosiahnuť bez vyššieho využívania takejto energie," komentovala rozhodnutie EP komisárka pre energetiku Loyola de Palaciová. Smernica je podľa nej veľkým krokom k diverzifikovanejším a ekologicky priaznivejším zásobám energie.
Hoci legislatívu musia ešte schváliť členské krajiny EÚ, diplomati to považujú za formalitu. Pätnástka sa totiž k takémuto zvýšeniu podielu obnoviteľnej energie oficiálne zaviazala na nedávnom summite vo švédskom Göteborgu.
Autor: Štrasburg/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.