zväzovej republike (JZR) vyvolalo vydanie bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča na stíhanie Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY). Miloševič je obvinený zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.
Juhoslovanský parlament prijal v stredu rezignáciu juhoslovanskej vlády premiéra Z. Žižiča, ktorý minulý piatok na protest proti rozhodnutiu srbskej vlády o Miloševičovi podal demisiu. Žižič vyjadril očakávanie, že novú vládu JZR sa podarí vytvoriť "veľmi rýchlo". Vydanie Miloševiča ICTY označil opäť za porušenie ústavy a škodlivú vec pre Juhosláviu. "Žiadny európsky štát by nevydal prezidenta, ako to urobilo Srbsko," povedal Žižič na margo štvrtkového rozhodnutia srbskej vlády premiéra Djindjiča.
Juhoslovanský prezident V. Koštunica pokračoval v stredu v konzultáciách o zostavení novej vlády JZR so stranami vládnucej koalície Demokratická opozícia Srbska (DOS). Ak je juhoslovanským prezidentom Srb, podľa ústavy musí funkciu premiéra zastávať politik z Čiernej Hory. Ak sa Koštunicovi novú vládu vymenovať nepodarí, automaticky budú v krajine vypísané nové voľby, ktoré môžu situáciu v Juhoslávii úplne zmeniť. Srbský premiér Zoran Djindjič označil za hlavné úlohy novej juhoslovanskej vlády novelizáciu ústavy a prípravu nových volieb do federálneho parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.