vzácny predstaviteľ tatranskej fauny - kamzík vrchovský.
"Nie je to iba štekot, ktorý by bol príčinou, že v Návštevnom poriadku Tatranského národného parku TANAP-u, v územiach s 5. stupňom ochrany platí zákaz vodenia všetkých domácich zvierat vrátane psov do podstatnej časti TANAP-u. Návštevníci, ktorí i teraz, počas letných dovoleniek chcú prísť do Vysokých Tatier i so svojimi psíkmi by si mali uvedomiť, že územiami s 5. stupňom ochrany sú najvzácnejšie lokality - prírodné a národné rezervácie. Tvoria 51 percent územia TANAP-u, štyridsaťdeväť, takmer polovica plochy národného parku tieto obmedzenia nemá. Je teda dosť priestoru, na ktorom ich pohyb nič neobmedzuje," hovorí Ing. Marián Šturcel z odboru prác celospoločenského významu v Štátnych lesoch TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Podľa neho, výhrady návštevníkov , ktorí sa ani tu nechcú vzdať prítomnosti svojho štvornohého priateľa sa najčastejšie týkajú zákazu vstupu pre havkáčov napr. na Sliezsky dom, Popradské pleso či populárnu Téryho chatu. Stop pre nich sa však dotýka takmer celého vysokohorského prostredia a lesných priestorov, ktoré k nim priliehajú. Turisti protestujú, keď tam nie je povolené vstupovať ani s psíkmi s náhubkom a na vôdzke.
Prednedávnom tlmočili rozhorčené výhrady majiteľov psov ochranárom z TANAP-u miestni podnikatelia v cestovnom ruchu.Ponosovali sa, že havkáči sú v pohybe v našich veľhorách podľa nich, neúnosne obmedzení. "Keby hoteliéri viac mysleli na svojich klientov, už dávno by im vyšli v ústrety, a to i vhodnými službami. Mohli by zriadiť útulky pre psov na ten čas, kým sú ich majitelia na túre, kde by zvieratá boli v bezpečí," povedal M. Šturcel.
Podľa neho aj ten najdisciplinovanejší pes by svojou prítomnosťou vniesol do prostredia, v ktorom žijú prirodzení obyvatelia národného parku chaos. "Nie je to len štekot ale napríklad i známe psie značkovanie teritória. Pes pre tatranskú faunu, najmä pre svišťov, kamzíkov pripomína ich prirodzených predátorov - líšky, rysy a vlky. I keď sme zatiaľ nezaznamenali prenos parazitárnych a iných ochorení medzi divými a domácimi zvieratami, ani tieto riziká vylúčiť nemožno," podčiarkol.
Podľa M.Šturcela nedorozumení a konfliktov medzi ochranármi a psíčkarmi pribúda i preto, že na území TANAP-u v Poľsku je v tomto smere zatiaľ voľnejší režim. "Osobne, naozaj nie som nepriateľom psov, ak by som však mal ich majiteľom poradiť, lepšie je prísť do TANAP-u bez nich. Aspoň dovtedy, kým podnikatelia nebudú pohotovejší a neotvoria špeciálne hotely aj pre psíkov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.