nie sú zárukou cesty bez stresov, tvrdia nemeckí psychológovia z Inštitútu pre lekárske a psychologické služby a tréning v Kolíne nad Rýnom.
Experti sa zhodli na tom, že ľudia dlhé cesty - vyžadujúce si skorý štart, dlhé hodiny sústredenia za volantom v uzavretom priestore auta, kde sa vzadu zvyčajne hašteria deti - často podceňujú.
Psychológovia motoristom radia, aby predišli zlej nálade pomocou stratégií na zachovanie pokoja a prípravy krízového manažmentu ešte pred cestou. Ide napr. o predstavenie si svojich pocitov pri škriepke detí na zadnom sedadle, alebo pri uviaznutí v dopravnej zápche. Zároveň je potrebné vymyslieť si spôsoby, ako sa týmto nepríjemným situáciám vyhnúť - dôležité je pravidelné striedanie šoférov a zastávky na oddych.
Dlhé jazdy autom nie sú vhodné na vážne rozoberanie správania alebo návykov niektorého z členov rodiny, varujú psychológovia. Pred odchodom na dovolenku sú potrebné aspoň dva dni voľna po odchode z práce, ktoré majú slúžiť na dokončenie príprav a ako nárazníková zóna, odporúčajú experti na záver.
Autor: Kolín nad Rýnom (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.