Presne 30 rokov uplynulo tento týždeň od smrti Jima Morrisona. Spevák jednej z najkultovejších skupín v histórii
Do francúzskej metropoly sa Američan Morrison presťahoval za svojou priateľkou Pamelou Coursonovou štyri mesiace pred smrťou, aby sa vyhol ťarche popularity.
Za štyri roky Doors sa interpret skladieb ako Light My Fire či Love Street stihol stať hviezdou, ktorá nezhasína ani tri desaťročia po jeho smrti. Bezpochyby aj dnes patrí do radu rebelantov, ktorí predčasne opustili tento svet. Spolu s ním milióny fanúšikov neprestávajú obdivovať Johna Lennona, Kurta Cobaina, Boba Marleyho, Jimiho Hendrixa, Janis Joplinovú a ďalších.
Hrob Jima Morrisona na cintoríne Pére Lachaise sa stal jedným z najnavštevovanejších miest Paríža. Pred desiatimi rokmi, v deň 20. výročia spevákovej smrti, museli cintorín zatvoriť kvôli návalu fanúšikov.
Presné okolnosti Morrisonovej smrti sú doteraz obostreté rúškom tajomstva. Keď záchranári prišli 3. júla 1971 o 09.24 h na základe telefonátu do bytu v dome číslo 17 na ulici Beautreillis neďaleko Bastilly, našli vo vani telo muža bez známok života.
Pokusy o oživenie sa skončili neúspechom. Ako sa neskôr ukázalo, neznámym mŕtvym bol James Douglas Morrison, sexsymbol a jeden z najcharizmatickejších idolov mládeže 60. rokov. Príbuzní speváka informovali o jeho smrti až po pohrebe.
Morrisona pochovali 7. júla 1971 v prítomnosti piatich osôb, medzi ktorými bola aj francúzska režisérka Agnés Vardová. Tá patrila do okruhu jeho priateľov v Paríži a na Morrisonovu tému sa dodnes odmieta vyjadrovať.
Pitva speváka sa nikdy neuskutočnila. Podľa správy súdneho lekára Morrison zomrel prirodzenou smrťou na následky poruchy cievneho systému, spôsobenej pravdepodobne dlhoročným nadmerným užívaním alkoholu a drog.
Noc na 3. júla strávil Morrison vo vychytenom nočnom podniku Rock and Roll Circus. Podľa niektorých očitých svedkov neodolal pokušeniu a vypil smrtiaci drogový koktejl, ktorý znamenal posledný klinec do spevákovej truhly. Priatelia údajne dopravili telo do domu a uložili ho do vane v presvedčení, že jeho smrť sa bude považovať za prirodzenú.
Podľa ďalších zdrojov Morrison ešte žil, keď v očividne bezvládnom stave opúšťal klub v spoločnosti priateľov. Tí ho žijúceho uložili do vane s nádejou, že mu kúpeľ pomôže.
Nech už je pravda spojená zo smrťou symbolu hudobnej scény 60. rokov akákoľvek, rôzne hypotézy nepochybne pomohli k neustálemu oživovaniu legendy. Jedna z nich dokonca tvrdí, že slávny obdivovateľ francúzskeho maliara Arthura Rimbauda svoju smrť len zinscenoval, aby sa po maliarovom vzore utiahol do ústrania v Etiópii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.