Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t. j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko približne o 20. hod. 40. min. stredoeurópskeho letného času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 4. hod. a 39. min. so začiatkom brieždenia o 01. hod. 19. min. Kulminuje o 12. hod. 40. min. a za obzor zapadá o 20. hod. 39. min. s koncom súmraku o 23. hod. 57. min. Nachádza sa v súhvezdí Blížencov.
Mesiac
Dnes večer nám Mesiac môže poslúžiť ako maják, ktorý nám vyznačuje pozíciu dvoch vzdialených, voľným okom nepozorovateľných planét Urán a Neptún nachádzajúcich sa v súhvezdí Kozorožca. Pozorovanie okolia Mesiaca je znemožňované jeho veľkým svitom, keďže je len dva dni po splne. Hviezdy súhvezdia sú však aj za priaznivých podmienok slabo viditeľné a bez orientačnej mapky sa ťažko nájdu. Počas víkendu bude Mesiac pozorovateľný len nízko nad obzorom. V pondelok 9. júla popoludní bude Mesiac v apogeu, kedy bude od Zeme vzdialený až 405 564 km. Dňa 13. o 20. hod. 45. min. bude Mesiac v poslednej štvrti.
Merkúr
Počas nasledujúcich dní bude Merkúr obtiažne pozorovateľný. Vychádza už síce o 3. hodine 26. minúte nad ránom, čo je však len hodinu pred východom Slnka. Slnečný svit tak zabraňuje dobrému pozorovaniu planéty. Dňa 9. 7. v pondelok pred 19. hod. bude planéta v najväčšej západnej elongácii od Slnka (21 oblúkových stupňov)
Venuša
Počas víkendu vychádza o druhej hodine nad ránom. S jasnosťou mínus 4,1 magnitúdy ju môžeme za priaznivých podmienok pozorovať tesne nad východným obzorom ako mimoriadne žiarivú "Zorničku". V ďalekohľade by sa nám javila ako neúplný kotúčik s vyše 63% svojej osvetlenej plochy. Zdanlivo sa približuje k planéte Saturn, ktorý sa tiež nachádza v súhvezdí Býka.
Mars
je veľmi dobre pozorovateľný počas noci nízko nad východným a juhovýchodným obzorom. Počas víkendu vychádza pred siedmou hodinou večer a zapadá po druhej hodine ráno. Nachádza sa spolu s planétou Pluto v súhvezdí Hadonosa. Dosahuje zdanlivú jasnosť mínus druhej magnitúdy. Svojou tajomnou, slabo načervenalou žiarou je v týchto dňoch dominantou nočnej oblohy nad južným obzorom.
Jupiter
nie je ešte dobre pozorovateľný, pretože je stále blízko pri Slnku, ale jeho pozorovateľnosť sa bude postupne zlepšovať. Zdanlivá jasnosť Jupitera dosahuje hodnotu približne mínus 2 magnitúdy.Vychádza približne o pol štvrtej nad ránom. Nachádza sa v súhvezdí Býka spolu s planétami Merkúr, Saturn a Venuša.
Saturn
je pozorovateľný na rannej oblohe, ale len krátko pretože je blízko pri Slnku. Nachádza sa v súhvezdí Býka. Pozorovateľnosť planéty sa v priebehu týždňa neustále zlepšuje. Zdanlivá jasnosť planéty dosahuje hodnotu plus 0,2 magnitúdy.Vychádza o tri štvrte na tri ráno ako objekt s jasnosťou približne nultej magnitúdy.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,7 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +7,8 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
nie je pozorovateľné. Pluto sa nachádza v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je +14,3 magnitúdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.