odstraňovať vrstvu okysličeného kovu. Staré medené mince majú hnedočervenú patinu, ktorá zvýrazňuje vek kovu. Zlaté mince stačí ak opláchneme teplou vodou, nevyžadujú si špeciálne čistenie. Ak sme puntičkári, tak si mince zo žltého kovu môžeme dať vyčistiť v zlatníctve.
Najčastejším mincovým kovom starých platidiel je striebro. Dosť rýchlo oxiduje, žltne a neskôr stráca lesk. Preto by mali byť exkluzívnejšie časti zbierky dokonale vyčistené. Nie príliš čierne mince môžeme vyčistiť obyčajnou gumou. Na odstránenie oxidov strieborných mincí môžeme použiť aj jedlú sódu. Stačí ak ju zmiešame s vodou aby vznikla jemná kašička. S touto zmesou mince ľahko trieme s rukou, prípadne handrou. Týmto spôsobom by sme mali ošetrovať iba mince horšej zachovalosti. Na odstránenie kysličníkov môžeme použiť kyselinu citrónovú. Mali by sme použiť asi desať percentný roztok, proces čistenia urýchli ak občas po minci prejdeme kefkou na zuby.
Drobné mince v osemnástom a devätnástom storočí sa razili z bronzu a medi. Tieto mince by sa mali čistiť iba v teplej mydlovej vode. Nemali by sme sa snažiť staré mince vyčistiť tak ,ako keby vyšli z mincovne pred pár mesiacmi. Staré mince by mali mať svoju typickú patinu. Veď nie je možné aby stopäťdesiatročná minca vyzerala tak, ako keby včera opustila bránu mincovne. Mince z cínu a železa sa objavujú menej často, väčšinou ide o núdzové razby. Existuje ešte množstvo ďalších spôsobov, ako čistiť mince. Zberatelia mnohokrát používajú svoje metódy, ktoré sa im zdajú byť osvedčené. Ak začneme čistiť mince, tak by sme si mali dávať pozor, aby sme ju nezničili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.